Prieskum: Nemci chcú menšiu eurozónu

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

Viac ako 55 % oslovených síce súhlasí, že by si Nemecko malo ponechať euro, no členstvo v eurozóne by sa malo zúžiť na vybrané príbuznejšie krajiny. S touto možnosťou nesúhlasilo 34 % opýtaných Nemcov. Za návrat k marke sa vyjadrila tretina respondentov.

Takmer polovica (46%) je tiež presvedčená, že euro by sa nemalo zachraňovať za každú cenu, 42 % si myslí pravý opak. S názorom, že spoločná mena ohrozuje európsky projekt sa nestotožňuje 45 % Nemcov, kým 42 % s tým súhlasí.

Prieskum tiež reflektuje mieru frustrácie z poskytovania finančnej pomoci slabším členom eurozóny. Takmer dve tretiny (65 %) opýtaných Nemcov uviedlo, že ďalší podobný krok by mal byť predmetom referenda, pričom 52 % nechce, aby sa krajina zaviazala k ďalším záchranným pôžičkám. Nová vláda by podľa 57 % respondentov nemala mať mandát ani na odpustenie časti dlhu krajinám na juhu eurozóny.

Oslovení Nemci podporujú myšlienku politickej únie len v prípade, že bude znamenať prísnejšie rozpočtové kontroly. Ak by však mala politická únia znamenať fiškálne transfery, 55 % sa vyjadrilo proti.

„Zdá sa, že podpora tesnejšej integrácie Európy je v prípade nemeckých voličov obmedzená predovšetkým na prísnu kontrolu výdavkov ostatných štátov," konštatovala Nina Schicková, analytička inštitútu Open Europe.

Podľa predbežných prieskumov by voľby, ktoré prebehnú 22. septembra mala vyhrať kancelárka Angela Merkelová. Politické strany sa práve pre neveľmi naklonenú náladu elektorátu snažia európskym témam v rámci kampane vyhýbať.

Búrlivú reakciu najmä na strane opozičných strán nedávnom vyvolal súčasný minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý pripustil, že Grécko bude potrebovať ďalšiu pomoc. Kancelárka Merkelová sa k otázke stavia opatrne a odvoláva sa na to, že na špekulovanie o treťom balíku je ešte príliš skoro.

(EurActiv/TASR/Reuters)