Prijmú európski reformisti Orbána? Ďuriš Nicholsonová je proti, Jurzyca to na stole nevidí

Aprílové stretnutie poľského premiéra Mateusza Morawieckého, maďarského premiéra Viktora Orbána a lídra talianskej strany Liga Mattea Salviniho. [EPA-EFE/Szilard Koszticsak]

Stretnutie Orbána, Salviniho a Morawieckého po odchode Fideszu z EPP otvorilo viacero možností európskej pravicovej spolupráce. Orbánovi europoslanci najčastejšie hlasujú s frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov, kam patria aj Morawieckého europoslanci. Salvini má však v tejto frakcii domácich oponentov. Lucia Ďuriš Nicholsonová z ECR vylučuje spoluprácu s oboma.  

Europoslanci Fideszu opustili frakciu Európskej ľudovej strany (EPP) v marci po dlhodobých nezhodách týkajúcich sa porušovania zásad právneho štátu. Maďarský premiér a líder strany Viktor Orbán už avizoval spoločný postup s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým a lídrom talianskej pravicovej strany Liga Matteom Salvinim.

Politická frakcia v europarlamente ale musí obsahovať europoslancov z aspoň siedmych členských štátov. Morawiecki a Salvini by navyše v takomto prípade museli opustiť svoje terajšie europolitické „domovy“.

Morawiecki už naznačil, že by svojich kolegov radšej prizval do jeho frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Podľa analýzy portálu VoteWatch s nimi Orbánovi europoslanci už aj tak hlasujú rovnako v 70 percentách prípadov. Po začlenení Ligy však zhoda klesá na polovicu.

Problémov s týmto postupom je viac. Do ECR dnes patrí aj strana Bratia Talianska, ktorá je na domácej scéne Salviniho opozíciou. Spoluprácu s europoslancami Ligy aj Fideszu odmieta slovenská europoslankyňa v ECR Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Nepravdepodobné sa nateraz zdá byť aj veľké spojenie pravicových frakcií ECR, Identity a demokracie (ID) a Fideszu.

Maďarský Fidesz opúšťa Európsku ľudovú stranu

Európskych ľudovcov v europarlamente, v radoch ktorých pôsobia aj slovenskí europoslanci za strán Spolu, KDH a OĽaNO, podľa medializovaných informácií denníka Magyar Nemezt opúšťa Orbanov Fidesz.

Politické prieniky, ale odlišné frakcie

Napriek spoločným témam boli európske pravicové strany doteraz v europarlamente zaradené do odlišných frakcií.

Poslanci Orbánovho Fideszu sa donedávna združovali v tej najväčšej, Európskej ľudovej strane (EPP). Kritika ohľadom porušovania zásad právneho štátu v Maďarsku a blokovanie prijatia rozpočtu Únie vyústili na jar v odchod Fideszu. Jeho poslanci zostali nezaradení, Orbán však rýchlo dal najavo, že ich v politickom vákuu nechať nemieni.

Úvodom apríla zorganizoval stretnutie s lídrom talianskej Ligy Matteom Salvinim, ktorého poslanci majú väčšinu vo frakcii ID. Tesne po nich nasledujú poslanci z francúzskeho Národného združenia Marine Le Pen. Na slovenskej scéne je táto frakcia známa z predvolebného spojenia s Borisom Kollárom. Kandidáti Sme rodina sa nakoniec do europarlamentu v roku 2019 nedostali.

Stretnutia sa zúčastnil aj poľský premiér a predseda strany Právo a spravodlivosť Mateusz Morawiecki. Jeho europoslanci sú združení v ECR.

Orbán po stretnutí avizoval zhodu na tradičných hodnotách, boji s „bruselským impériom“ a ilegálnej migrácii. Ako presne však ich spoločný postup bude vyzerať, zatiaľ nie je jasné. Orbán spomenul slová platforma, organizácia aj proces. Pred ďalším stretnutím, ktoré je naplánované na máj vo Varšave, je tak otvorené pripojenie Fideszu do existujúcej frakcie, alebo vytvorenie novej.

Do tej by mohol Orbán prispieť 12 europoslancami z Fideszu, Morawiecki 25 z Práva a spravodlivosti a Salvini 27 z Ligy. Lídri by však potrebovali získať ešte aspoň štyroch europoslancov z rôznych členských štátov, aby splnili podmienku pre založenie frakcie v europarlamente.

V takomto minimalistickom scenári by ich skupina s 68 členmi pripomínala veľkosťou súčasné pravicové frakcie ID a ECR, ktoré majú dnes 74 a 62 členov. K veľkosti najväčších frakcii by sa však nepriblížili. EPP má dnes 175 europoslancov, Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) 145 a Obnovme Európu (RE) 97.

Morawiecki po stretnutí naznačoval, že by kolegov rád do ECR pripojil. „Veľmi dobre obraňuje zdravý rozum a normálnosť,“ povedal o jeho frakcii Morawiecki. Podľa zdrojov portálu EURACTIV má okrem Orbána a Salviniho otvorené dvere aj slovinský premiér Janez Janša, ktorého Slovinská demokratická strana a jej europoslanci zatiaľ pôsobia vo frakcii EPP. Poľsko, Slovinsko a Maďarsko čelia v europarlamente spoločnej kritike pre obmedzovanie nezávislosti médii.

Parlament chce žalovať Komisiu za ústupky Maďarsku a Poľsku

Mechanizmus, ktorý by podmieňoval eurofondy dodržiavaním pravidiel právneho štátu, mal platiť od januára. V praxi ale stále nefunguje. Eurokomisia totiž pracuje na usmerneniach, ktoré si vyžiadali Poľsko a Maďarsko.

Ďuriš Nicholsonová spoluprácu vylučuje

Predsedovia ECR, poľský europoslanec Ryszard Legutko a taliansky europoslanec Faffaele Fitto, po Orbánovom odchode z EPP oznámili, že boli „vždy otvorení tým, ktorí zdieľajú naše hodnoty a ktorí považujú ECR za možný politický domov.“

Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová prednedávnom vystúpila z SaS, ale zostala v ECR ako členka kancelárie. Členstvo v jednej frakcii s europoslancami z Fideszu alebo Ligy si predstaviť nevie.

„Obávam sa, že takéto spojenie môže viesť k ohrozeniu ďalšej budúcnosti frakcie a jej realistického prístupu k európskej politike,“ povedala pre EURACTIV Slovensko Ďuriš Nicholsonová. „Hodnoty Orbána a Salviniho nie sú v súlade s mojimi, a preto by som moje ďalšie pôsobenie v prípade takéhoto spojenia zvažovala.“

Jediný zostávajúci europoslanec SaS a ďalší z členov kancelárie ECR, Eugen Jurzyca, hovorí, že takéto spájanie strán na svojom politickom stole momentálne nevidí.

„Všeobecne môžem dnes k tomu povedať, že sa snažím byť bližšie k silám, ktoré preferujú demokraciu pred centralizmom,“ povedal pre EURACTIV Slovensko Jurzyca. Zdôraznil však, že k tomu podľa neho patrí aj preferovanie trhových ekonomík pred tými centrálne riadenými.

Šimečka: Európsky projekt si musí zachovať sebaúctu aj v nepríjemnom spore s maďarskou vládou

Decembrový kompromis ohľadom podmienenosti eurofondov právnym štátom bol politickou hrou. „Dáva karty do rúk Viktorovi Orbánovi, aby žiaden postih neprišiel pred maďarskými voľbami,“ hovorí europoslanec MICHAL ŠIMEČKA.

Na ekonomike sa nezhodnú

Podľa analýzy portálu VoteWatch je však práve ekonomika jedným z problematických bodov možného poľsko-maďarsko-talianskeho spojenia do jednej frakcie. Europoslanci týchto troch strán celkovo hlasujú rovnako iba v polovici prípadov, v ekonomických alebo monetárnych otázkach sa ale väčšinu času už nezhodnú. Jedným z dôvodov môže byť fakt, že Maďarsko a Poľsko sú čistými prijímateľmi z rozpočtu Únie, kým Taliansko viac peňazí platí, než dostáva.

Odlišné majú aj prístupy k Rusku. Kým Orbán vzťahy s Putinom utužuje, poľský premiér hovorí o nepriateľskom režime. Salvini dokonca s Putinom podpísal zmluvu o spolupráci.

Ďalším problémom Salviniho pripojenia do ECR je aj členstvo strany Bratia Talianska v tejto frakcii. Tí sú si síce v hlasovaní v europarlamente s Ligou najbližšie, na domácej pôde sú ale rivalmi.

Veľké pravicové prepojenie ECR a europoslancov z Fideszu s frakciou ID by síce vytvorilo druhú najväčšiu politickú skupinu v europarlamente, vzhľadom na odlišnosti jej členov je to ale  podľa VoteWatch najmenej pravdepodobný scenár.

Francúzski europoslanci z Národného frontu Marine Le Pen a nemeckí europoslanci z AfD sa v zahraničnopolitických otázkach s europoslancami zo strán Právo a spravodlivosť a Fidesz zhodnú v menej ako tretine prípadov. Marine le Pen nebola na aprílové stretnutie ani pozvaná a Orbán alianciu s ňou v minulosti vylúčil.

Podľa VoteWatch teda zostáva najpravdepodobnejším scenárom pripojenie iba Fideszu do ECR, aj keď by tá kvôli tomu o niekoľko europoslancov mohla prísť.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte