Primátori Varšavy a Budapešti kritizujú svoje vlády za veto rozpočtu Únie

Na archívnej snímke zo stretnutia skupiny "priateľov kohézie" poľský premiér Mateusz Morawiecki, maďarský premiér Viktor Orbán. [TASR/AP/MTI/Szilard Koszticsak]

Je to nepochopiteľné, hovorí primátor Varšavy Trzaskowski o poľskom postoji. Primátor Budapešti Karácsony navrhuje presmerovať zdroje priamo samosprávam. Európsky výbor regiónov vyzýva na prekonanie maďarsko-poľského veta rozpočtu a plánu obnovy.

Mestá a regióny znepokojuje veto Maďarska a Poľska kvôli previazaniu eurofondov s právnym štátom. Majú obavu, že to spomalí skorú implementáciu 1,8 biliónového balíka (7-ročného rozpočtu EÚ a 750 miliardového plánu obnovy).

„Tieto fondy sú mimoriadne potrebné na prekonanie negatívneho dopadu korony v európskych mestách a regiónoch,“ hovorí predseda Európskeho výboru regiónov Apostolos Tzitzikostas.

Dohodu z 10. novembra medzi nemeckým predsedníctvom a Európskym parlamentom odmietlo tento týždeň podporiť Poľsko aj Maďarsko. Európsky rozpočet aj plán obnovy potrebujú jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov.

„Čelíme dôsledkom druhej vlny. Len čo sa ľudia a podniky nadýchli po prvom lockdowne začali sa zvyšovať počty nakazených, čo si opäť vyžiada svoju daň na spoločnosti a ekonomike. Potrebujeme aby sa európsky rozpočet a plán obnovy – v kompromisnom znení vyrokovanom nemeckým predsedníctvom – okamžite prijal, spolu s mechanizmom na ochranu právneho štátu, ktorý poskytuje konečným prijímateľom adekvátnu ochranu,“ vyzýva Tzitzikostas.

Adekvátna ochrana znamená, že aj v prípade, že sa eurofondy nejakej krajine pozastavia, tento štát má povinnosti rozbehnuté projekty financovať z vlastného rozpočtu. To bolo pre miestne a regionálne samosprávy ako významných prijímateľov európskej pomoci mimoriadne dôležité.

Tzitzikostas pripomína, že mestá a regióny sú v prvej línii pandémie aj prípadného oživenia a potrebujú aby európske zdroje na životne dôležité investície boli k dispozícii už v januári 2021.

Maďarsko a Poľsko blokujú európsky rozpočet aj program obnovy

Maďarsko a Poľsko blokujú prijatie viacročného európskeho rozpočtu a plánu obnovy. EÚ tak hrozí zdržanie či úplné zablokovanie dvoch biliónov eur, určených na prekonanie koronakrízy a financovanie európskych programov.

„Roky sme vedeli, že základné princípy právneho štátu sa porušujú. Vláda strany Právo a spravodlivosť musí znášať následky. To je presne to, čo sa teraz deje pred našimi očami. Veto rozpočtu, z ktorého Poľsko je najviac profituje, je jednoducho samovražedná misia. Je to za hranicou pochopenia,“ hovorí na margo krokov poľskej vlády primátor Varšavy a člen Európskeho výboru regiónov Rafał Trzaskowski (EPP).

Sekunduje mu primátor maďarského hlavného mesta Gergely Karácsony. „EÚ by nemala financovať korupčné vlády, a ani nemusí. Mestá a metropolitné regióny sú bližšie k občanom a v lepšej pozícii použiť peniaze zodpovedne a produktívne pre zelenú, zdravšiu a odolnejšiu budúcnosť,“ hovorí Karácsony.

„Viktor Orbán v Maďarsku a národno-konzervatívna vláda v Poľsku si berú obnovy Európy za rukojemníka bez toho, aby mysleli na milióny ľudí, ktorí prišli o prácu, blížiacu sa ekonomickú krízu alebo naliehavú potrebuje riešiť klimatickú krízu,“ hovorí podpredsedníčka regionálnej rady francúzskeho regiónu Nové Akvitánsko Isabelle Boudineau (PES).

„Vedia že vo svojich krajinách porušujú princíp právneho štátu inak by sa tak neobávali, že mechanizmus právneho štátu bude prijatý. EÚ je založená na základných hodnotách a právnom štáte, o ktorých sa nevyjednáva. Kohézna politika nie je bianko šek,“ hovorí členka francúzskej delegácie v Európskom výbore regiónov.