Priority nemeckého predsedníctva v EÚ

Krátka správa:

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová a jej ministri potvrdili na stretnutí kabinetu, týkajúceho sa nadchádzajúceho predsedníctva Nemecka v EÚ, svoju podporu pre návrh Ústavnej zmluvy. Nemecká šéfka vlády prisľúbila znovu oživiť uviaznutý ratifikačný  proces a oznámila, že 25. marca 2007 príde s „berlínskou deklaráciou“, ktorá redefinuje ciele a hodnoty EÚ.

„Spoločne môže Európa uspieť.“
motto Nemeckého predsedníctva v EÚ 2007

Nemecké predsedníctvo v EÚ bude mať svoje motto: „Gemeinsam gelingt Europa.“ („Spoločne môže Európa uspieť.“). Hlavnými prioritami predsedníctva sa stáva energetická bezpečnosť a boj proti zmene podnebia.

Merkelová tiež vyhlásila, že Európa potrebuje definovať svoje hranice, ale tieto „by sa nemali stať ďalšou železnou oponou“. Prostredníctvom silnej susedskej politiky, dodala Merkelová, by mala EÚ ponúknuť bezpečnosť a prosperitu, založenú na spoločných hodnotách krajín, ktoré s EÚ hraničia. Spolková kancelárka zaslala tiež varovanie Turecku, ktoré by sa podľa nej malo posunúť ďalej v cyperskej otázke. Podľa tlačovej agentúry DPA by sa nemecká vláda mohla rozhodnúť pre suspendovanie niektorých negociačných kapitol s Tureckom.