Príspevky do rozpočtu EÚ Francúzsko vyčerpávajú

Pozadie:

Európska komisia spustila verejnú konzultáciu o budúcnosti rozpočtu EÚ ešte v septembri 2007.

Veľkosť, štruktúra a priority európskych ročných výdavkov, ktoré v roku 2007 dosahovali 126,5 miliardy eur, sú podriadené tzv. Finančnej perspektíve, čo je sedemročných rozpočtový rámec dohodnutý v roku 2006 a pokrýva obdobie 2007 až 2013. Najkontroveznejšou otázkou reformy rozpočtu sú dotácie poľnohospodárstvu, ktoré tvoria 44-percentný podiel z rozpočtu.

Revízia rozpočtu EÚ sa stala jednou z priorít švédskeho predsedníctva.

Otázky:

Premiér Francois Fillon včera poznamenal, že Francúzsko sa ročne na financiách EÚ podieľa 19 miliardami, z čoho 14 sa vracia späť, vrátane dotácií poľnohospodárom. „Naši partneri by však mali pochopiť, že naša pozícia jedného z top prispievateľov (spoločne s Nemeckom) nedokáže navždy odolávať stavu verejných financií,“ upozornil.

Fillonove komentáre sa pripájajú k sťažnostiam Nemecka na záťaž, ktorú mu najväčší podiel na rozpočte EÚ prináša. No na druhej strane vyzval k skutočnej spoločnej stratégii ako sa vymaniť z krízy. „Naše podniky stále čakajú na skutočné európske odpovede na niekoľko kľúčových otázok,“ pričom mal na mysli najmä zelený rozvoj a pomoc chemickému a elektrotechnickému priemyslu, aby sa prispôsobili zmenám.

Komisiu preto vyzval, aby určila stratégiu investičnej politiky v budúcnosti.

Reforma rozpočtu na programe od roku 2010

Budúci rok európske vlády začnú proces tvorby novej Finančnej perspektívy, na ktorom sa musia dohodnúť skôr než v roku 2013 vyprší platný rámec.

Francúzsky deficit by však mal dosiahnuť 7,5 % HDP, čo je viac ako dvojnásobok stropu podľa pravidiel EÚ. Verejné financie krajiny poškodil kolaps daňových príjmov pre recesiu a objem výdavkov na stimulačné opatrenia.

Verejný dlh, ktorý bol v prvom štvrťroku ohodnotený na 1,4 bilióna eur, by koncom roka mal dosiahnuť 77 % HDP a v roku 2012 by mal byť na úrovni 88 %. Normálne pravidlá o limite deficitu vlády museli prekročiť v snahe udržať finančný systém a dopyt. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy bol jeden z najhlasnejších zástancov upustenia od trojpercentného stropu EÚ, aby ekonomiky prežili krízu.

Fillon varoval pred vážnou situáciou desiatich najbohatších štátov skupiny G20, ktorých dlhy narástli zo 78 % HDP v roku 2008 na takmer 100 % tento rok.

„Je preto nevyhnutné, aby autority EÚ a členských štátov spoločne vytvorili program na nápravu verejných financií, aby Európu ochránili pre rizikom špirály dlhu,“ vyzval.

Francúzsko a Nemecko, ktoré bolo naopak proti poľaveniu rozpočtovej disciplíny len aby sa „nachovala“ ekonomika, by mali podľa Fillona prekonať značné rozdiely, aby v otázke rozpočtu dokázali spoločne stáť na čele EÚ ako celku.

(EurActiv / Reuters)