Problémový Cañete prešiel do Komisie po dohode frakcií

Zdroj: TASR/AP

Naopak slovinská kandidátka Alenka Bratušeková, ktorá sa mala stať podpredsedníčkou novej Komisie, hlasovaním poslancov v príslušných výboroch neprešla.

Cañete prešiel hlasovaním výborov pre životné prostredie (ENVI) a energetiku (ITRE) pomerne presvedčivým výsledkom. Za jeho portfólio zahlasovalo 77 poslancov, proti bolo 48 poslancov, traja sa zdržali. Proti Cañetemu sa postavila napríklad frakcia Zelených.

Cañete, ktorý je podporovaný frakciou ľudovcov, sa do Komisie dostal po dohode so socialistami. Európski ľudovci na oplátku podporili v hlasovaní francúzskeho socialistického kandidáta do Komisie Pierra Moscoviciho.

Poslanci odignorovali petíciu

Poslanci posunuli kontroverzného kandidáta do Komisie aj napriek online petícii, ktorá vyzýva na jeho odmietnutie. Doposiaľ ju podpísalo takmer 600-tisíc ľudí. Podľa Luisa Moraga, šéfa tejto online petície „poslanci zradili nádeje signatárov, keď Cañeteho dosadili na post komisára pre klimatické zmeny.“

„Lídri socialistickej frakcie porušili sľub počúvať európskych voličov. Stratil sa tiež význam predvolebného hesla o vrátení dôvery v EÚ,“ nechal sa počuť Morago.

Hroziaci konflikt záujmov

Budúcemu španielskemu komisárovi pre klimatické zmeny jeho kritici najviac vyčítajú hroziaci konflikt záujmov. Spomínajú najmä jeho prepojenie na ropný priemysel a sexistické poznámky počas predvolebnej kampane do európskeho parlamentu.

Poslanci z frakcie Zelených už skôr informovali, že Cañete počas svojho pôsobenia v Európskom parlamente bojoval za zachovanie dotácií Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), z ktorých profitovala aj jeho vlastná manželka. Jeho ďalší rodinný príslušník má podľa informácií Zelených podiel vo viacerých španielskych ropných spoločnostiach.

Počas vypočúvania však Cañete viackrát odmietol akýkoľvek konflikt záujmov a prepojenie na ropný priemysel. „Nikdy som nebol angažovaný v ropnom priemysle. Nikdy som nič neurobil. Mal som iba dvojpercentný podiel v spoločnosti, ktorá skladuje palivo.“ Svoj podiel v spoločnostiach Petrolifera Ducar a Petrologis Canaris predal len pár týždňov pred svojím vypočutím.  

Slovinská kandidátka z Komisie vypadla

Na rozdiel od Cañeteho sa po stredajšom hlasovaní do  novej Komisie nedostane slovinská kandidátka Alenka Bratušeková, ktorá mala byť podpredsedníčkou Komisie pre energetickú úniu. Poslanci z výboru pre životné prostredie (ENVI) a výboru pre energetiku (ITRE) netajili, že Bratušeková zlyhala v procese vypočúvania.

Za jej nomináciu do Komisie bolo iba 12 poslancov, pričom až 112 ich bolo proti, ďalší dvaja sa zdržali.

Slovinský premiér Miro Cerar tak musí za odmietnutú komisárku nájsť náhradu v priebehu niekoľkých dní. Zatiaľ jediným menom, ktoré sa doteraz v tejto súvislosti spomínalo v Bruseli bola europoslankyňa z frakcie socialistov a demokratov (S&D) Tanja Falonová.

Podľa slovinských médií sa však hovorí aj o fyzičke Romane Jordanovej Cizeljovej, ktorá je skúsenou europoslankyňou z frakcie ľudovcov, Violete Bulcovej – ministerke bez kresla v Cerarovej vláde, ktorá je zodpovedná za rozvoj, strategické projekty a kohéziu, ba i o Janezovi Potočnikovi, ktorý je slovinským eurokomisárom od roku 2004.

EurActiv.com/TASR