Prodi a Sarkozy sa zhodujú v potrebe reformy EÚ

Taliansky premiér Romano Prodi

Krátka správa:

Prodi 28. mája 2007 novinárom povedal, že je so Sarkozym „zajedno v spoločnej vôli reformovať európske inštitúcie“.

Dvaja európski lídri sa zhodujú v otázke inštitucionálnej reformy, hoci sa ich pohľady na novú zmluvu líšia. Kým niekdajší predseda Komisie Romano Prodi je horlivým obhajcom ústavnej zmluvy, Sarkozy je za „zoštíhlenú zmluvu“.

Prodi povedal, že diskusie so Sarkozym o novej zmluve pre EÚ sa „zamerali na to, čo v nej chceme vidieť, a plne navzájom súhlasíme na jej hlavných pilieroch“.

Obaja podporujú hlavné inštitucionálne zmeny, predložené v ústavnej zmluve, napr. reformovanie hlasovacích pravidiel a zvýšenie oblastí pre hlasovanie váženou väčšinou, zavedenie stáleho predsedníctva EÚ a vytvorenie pozície európskeho ministra zahraničných vecí.

Nemecké predsedníctvo by malo prelomiť pat v otázke inštitucionálnej reformy zverejnením „cestovnej mapy“ pre novú zmluvu európskym lídrom na summite 21.-22. júna 2007.

Prodi na margo myšlienky „Stredomorskej únie“, predloženej novým francúzskym prezidentom, povedal: „Chcem, aby jeho návrh, ktorý rozpracúvame a ktorý sa týka politiky k Stredomoriu, nebol považovaný za spôsob vyriešenia našich vzťahov s Tureckom.“

Sarkozy vyvolal v Ankare kontroverzné reakcie, keď navrhol vytvorenie Stredomorskej únie, ktorá by zahŕňala aj Turecko, ktoré v súčasnosti rokuje o členstve v EÚ. Sarkozy povedal: „V Stredomorí musíme urobiť to, čo sme urobili v Európe pred 50 rokmi.“

Prezident Sarkozy by mal čoskoro diskutovať o svojej idee Stredomorskej únie na stretnutí so španielskym premiérom Zapaterom 31. mája 2007.