Prodi vs. Berlusconi. Kto nahradí Frattiniho?

Po volebnom víťazstve Silvia Berlusconiho sa európsky komisár zodpovedný za priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti Franco Frattini, vracia na post talianskeho ministra zahraničných vecí, z ktorého do Bruselu pred takmer štyrmi rokmi odchádzal.

Frattini vo voľbách získal tiež kreslo v národnom parlamente, ktorý kontrolujú stredo-pravé koaličné strany pod vedením Berlusconiho, alebo “il Cavaliere”, ako ho niektorí zvyknú nazývať.

Ak Frattini naozaj presedlá na domácu politiku, jeho nástupcu v Komisii by mal vymenovať odchádzajúci premiér Romano Prodi, ktorého úradovanie sa oficiálne končí až po vymenovaní novej vlády čo sa očakáva o dva týždňe.

Prodi, prezývaný aj “il Professore”, už Berlusconimu predložil zoznam zamýšľaných kandidátov, medzi ktorými sú bývalá eurokomisárka Emma Bonino, taliansky minister hospodárstva a predseda Medzinárodného menového a finančného výboru (IMFC) Tommaso Padoa-Schioppa a súčasný riaditeľ DG pre rozvoj Stefano Manservisi. Všetci majú väzby na stredo-ľavé politické sily.

Il Cavaliere má predstavu úplne iných mien, predovšetkým súčasného šéfa talianskej delegácie svojej strany v Európskom parlamente Anotonia Tajaniho alebo Maria Maura, jedného z podpredsedov EP a člena Berlusconiho strany. Europoslanci sú považovaní za prijateľnejšiu možnosť, pretože sú ochotnejší zastávať krátkodobo vyprázdnený post komisára, ktorého mandát končí v druhej polovici roka 2009, podobne ako mandát europoslancov. Prípadnú nomináciu pre Tajaniho už ostro kritizovala frakcia európskych socialistov a skupina liberálov. Naopak podporu Tajanimu vyjadril luxemburský premiér a významný člen Európskej ľudovej strany EPP Jean-Claude Junker. Antonio Tajani pôsobil ako hovorca prvej Berlusconiho vlády, je vyštudovaný právnik a bývalý novinár. V EP je členom výboru pre zahraničie a výboru pre občianske slobody.

Berlusconi teraz potrebuje hlavne čas. Pomocnú ruku mu podal predseda Komise José Manuel Barroso tým, že predĺžil Frattinimu výnimočnú neplatenú dovolenku, ktorú čerpal kvôli predvolebnej kampani v Taliansku. V čase jeho neprítomnosti sa o agednu bezpečnosti stará komisár pre dopravu Jaques Barrot. Na základe dohody s Barrosom musí Frattini do 28. apríla definitívne oznámiť svoje úmysly. O deň neskôr je totiž posledná možnosť oficiálne prijať kreslo v talianskom paralmente, čo je zároveň aj moment kedy Frattini automaticky stráca nárok na komisariát a Romano Prodi môže určiť jeho nástupcu.

Frattini vyhlásil, že ak sa o kandidátovi Berlusconiho tábor a odchádzajúca vláda nedohodnú, nepríjme mandát národného poslanca. V takom prípade bude naďalej komisárom a z Bruselu odíde až po svojom vymenovaní za ministra zahraničných vecí a jeho nástupcu určí už Belusconiho vláda.

Dôležitú úlohu v celom procese prevdepodobne zohrá Barroso, napríklad svojim rozhodnutím, či aj po 28. apríli uvoľní Frattiniho v rozpore so zaužívanými pravidlami Komisie. Otázny je aj postoj Parlamentu, ktorý by sa mohol postaviť proti potenciálnej kandidatúre Tajaniho, ako to urobil už v prípade iného Berlusconiho nominanta Rocca Buttiglioneho v roku 2004.