Protesty v Maďarsku naznačujú silnejúcu opozíciu proti Orbánovi

Zdroj: TASR/AP

Protestné zhromaždenie zorganizovala skupina 1000 miliárd hlasov za poctivé platenie daní prostredníctvom Facebooku.

Demonštranti požadujú odvolanie šéfky Maďarského národného úradu pre dane a clá Ildikó Vidovej a vykonanie auditu. Vláde dali na jej odvolanie týždeň, v opačnom prípade budú zvažovať ďalšie formy občianskej neposlušnosti.

"Vláda má týždeň na európske riešenie. Neželáme si vládnutie východného typu," povedal Gábor Vágó, bývalý poslanec opozičnej strany Politika môže byť iná (LMP).

Maďarský minister hospodárstva Mihály Varga však povedal, že Vidovú neodvolá.

Podľa internetového vydania denníka Népszabadság dav zhruba 2000-3000 ľudí sa zhromaždil pri Riaditeľstve pre vybrané daňové subjekty NAV-u na, odkiaľ sa vydali na pochod k Námestiu palatína Jozefa, kde sídli Ministerstvo národného hospodárstva. Protestujúci skandovali "Orbán zmizni", cestou sa k demonštrujúcim pridalo množstvo ľudí.

Dôvodom protestov sú viaceré kauzy týkajúce sa podvodov s DPH. Sieť podvodníkov mala podľa organizátorov protestov prepojenie na štruktúry štátu.

Nespokojnosť narastá

Pokým včera žiadali ľudia hlavu šéfky úradu pre dane a clá, pred dvoma týždňami protestovali proti plánovanému zavedeniu internetovej dane. Aj napriek výraznej väčšine, ktorú ma Viktor Orbán v parlamente, súčasné udalosti ukazujú, že nespokojnosť s jeho vládou naberá na sile.

Proti internetovej dani protestovalo 28. októbra takmer 100-tisíc ľudí, pričom poukazovali na ďalšie opatrennia súčasnej vlády, ktorá podľa nich podkopáva demokraciu a zhrošuje vzťahy s EÚ. Internetová daň je ďalším z  krokov, ktorými chce Orbánova vláda ozdraviť verejné financie.

Orbánova vláda púta na seba pozornosť už dlhšie nielen medzi predstaviteľmi Európskej únie, ale aj v Spojených štátoch. Západ znepokojujú najmä opatrenia, ktoré penalizujú veľké podniky, či pravidlá, ktoré obmedzujú demokratické slobody. Kritici vlády hovoria o tom, že Orbán svojou politikou zatiahol Maďarsko bližšie ku Kremľu v Moskve.

Maďarský premiér pritom nedávno vyhlásil, že by chcel z tejto krajiny vytvoriť „neliberálny štát“ po vzore Číny, či Ruska. Jeho hovorca neskôr tvrdil, že médiá jeho výroky zle interpretovali.

TASR/EurActiv.com