Protesty v Rumunsku sa za posledné tri noci zintenzívnili, demonštruje sa už rok a pol

Polícia zasiahla počas protestov a použila slzný plyn a vodné delá. Bukurešť, 10. august. 2018 [Bogdan Cristel/EPA]

Demonštranti sa znovu zhromaždili na Námestí víťazstva blízko vládnych budov v Bukurešti. Protestovali proti korupcii a žiadali odstúpenie vlády. Neodradil ich ani tvrdý zásah polície.

Tisíce ľudí protestovali počas nedeľňajšej noci (12. augusta) v Bukurešti kvôli údajnej vládnej korupcii. Len dva dni predtým zostali po tvrdom zásahu polície stovky demonštrantov zranených.

Dav bol výrazne menší ako počas predchádzajúcich dvoch nocí, keď sa stretli desiatky tisíc ľudí. Mnohí z nich však opäť prišli vyjadriť svoj hnev. Ľavicovú vládu obviňujú z korupcie a chcú, aby odstúpila.

Rumuni budú Únii predsedať v roku 2019, logo už dávno majú

Charakteristický symbol predsedníctva predstavili v tichosti už minulý rok, a to na škole študenta – autora víťazného návrhu. Rozpočet na všetky aktivity ale Bukurešť zverejní až po ukončení svojho mandátu.

Symbol boja proti korupcii

Protesty trvajú v Rumunsku už rok a pol. Krajina patrí medzi členské štáty, ktoré najviac postihuje korupcia.

Minulý mesiac navyše prišla o svoju funkciu najvyššia proti-korupčná prokurátorka Laura Codruta Kovesiová, ktorá je považovaná za symbol boja proti korupcii v krajine. Ľudí tento krok rozhneval.

Mnohí z protestujúcich boli Rumuni, ktorí opustili svoju rodnú krajinu, aby mohli žiť a pracovať v zahraničí.

Timmermans nalieha na Rumunsko, aby sa nevydalo „zlou cestou“

Podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, včera vyzval Rumunsko, aby sa nevydalo „nesprávnym smerom“ a neprijalo kontroverzné súdne reformy. Zmienil sa aj o procese proti hlavnej prokurátorke.

Počas posledných 15 rokoch opustilo Rumunsko, jeden z najchudobnejších členských štátov Európskej únie s priemernou mesačnou mzdou iba 520 eur, asi štyri milióny ľudí.

Tvrdý zásah polície

Polícia zasiahla počas protestov v piatok (10. augusta). Použila pritom vodné delá a slzotvorný plyn, čo stredo-pravá opozícia tvrdo skritizovala. Viac ako 450 ľudí, vrátane tridsiatich policajtov, bolo zranených a asi 30 demonštrantov bolo zadržaných.

Polícia uviedla, že ​​dôstojníci len reagovali na násilné správanie desiatok demonštrantov, a to „postupným a primeraným spôsobom“.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Rade EÚ, odsúdil násilie, pri ktorom bol zranený aj kameraman rakúskej verejnej televízie.

Rumunsko prijme takmer 2000 utečencov z Grécka a Talianska

Krajina kvóty odmietla, no utečencov prijíma. V počtoch je rekordérom spomedzi “nových” členských krajín.

„Každý deň po práci prídem… pracujem ako výskumníčka a minulý týždeň som sa dozvedela, že nám znížili financie. Som skutočne odhodlaná. Nemôžu nás ignorovať navždy,“ uviedla účastníčka protestov Teona Deftuová pre agentúru AFP.

„Mali by sme im dať pocítiť našu prítomnosť. Mali by si uvedomiť, že ich už na čele (krajiny) nechceme,“ povedal Cuc Valeriu, ktorý je zamestnaný v továrni a dodal, že ľudia by nemali čakať, kým vyjadria svoju nespokojnosť prostredníctvom volieb.