Prvý podpredseda EK sľubuje povinný register lobistov

Zdroj: EP

Bývalý diplomat a holandský minister zahraničných vecí Frans Timmermans uspokojivo zodpovedal otázky europoslancov v plynulej angličtine, taliančine, francúzštine a rodnej holandčine.

V novej Európskej komisii bude zastávať post prvého podpredsedu a pravej ruky Jeana-Clauda Junckera zodpovedného za kvalitu regulácie (legislatívy), medzi-inštitucionálne vzťahy, vládu zákona a Chartu základných práv.

Jeho prejav na úvod vypoutia hodnotí blog venovaný „grilovaniu“ perspektívnych eurokomisárov ako hodný predsedu Európskej komisie. „Timmermans je určite číslom jedna, ktorého treba v Komisii sledovať.“

Na otázky smerujúce k registrácii lobistov pri európskych inštitúciách europoslancom povedal: „Potrebujeme povinný register, no bude to náročné cvičenie, pretože by to znamenalo zmenu tradície“. Prisľúbil, že takýto návrh predloží.

Register transparentnosti pre európske záujmové skupiny pôsobiace pri orgánoch EÚ, ktorý zavádzal do života slovenský eurokomsiár Maroš Šefčovič, v uplynulom období nebol povinný, no prinášal registrovaným určité výhody.

Výsledkom je, že v súčasnosti obsahuje približne 6000 registrovaných organizácií, čo odhadom znamená asi 75 % zástupcov biznisu a 60 % zástupcov mimovládok pôsobiacich v Bruseli. Približne to zodpovedá číslu 30 tisíc lobistov.

Europoslanci požadujú, aby bola registrácia povinná od roku 2017.

Timmermans chce pomáhať budúcemu predsedovi Európskej komisie Junckerovi reformovať európsku exekutívu ako celok, pomôcť znížiť nepotrebnú administratívu a nanovo ju spojiť s občanmi

Začiatkom budúceho roka plánuje predstaviť zoznam legislatívy, ktorá bude vyškrtnutá z legislatívneho procesu, aby uvoľnila priestor pre dôležitejšie veci.

Do konca prvého roka v úrade avizuje aj konkrétnejšie návrhy, ako v rámci Komisie ešte zlepšiť kvalitu tvorby regulácie. Zdôraznil zároveň, že jeho portfólio nie je deregulácii a oslabovaní sociálnych či environmentálnych štandardov.

Pripomenul však , že na zlepšovaní hodnotenia dopadov návrhov, ktoré menia to, čo predloží Európska komisia musia popracovať aj Európsky parlament a Rada (členské štáty).

Pokiaľ ide o komunikáciu, Timmermans si myslí, že Komisia by mala „vyostriť“ svoj štýl a snažiť sa o stimulovanie politickej debaty.

Podporil Európsku občiansku iniciatívu ako nový nástroj participatívnej demokracie, hoci jeho uvedenie do praxe hodnotí ako príliš suché a príliš legalistické.

Europoslaci a členovia Komisie musia podľa neho viesť diskusiu nie len z bruselským prostredím, ale aj v členských štátoch. ide zároveň o požiadavku, ktorú nový šéf eurokomsie Junkcer smeroval na všetkých svojich komisárov.

Otázky základných práv a právneho štátu vo vzťahoch s Maďarskom chce Timmermans riešiť najmä „konštruktívnym dialógom“. Europoslancom zo skupiny sociálnych demokratov prisľúbil, že zváži návrh Charty sociálnych práv, nedal ale žiadny konkrétny prísľub.


Rozhovor s Fransom Timmermansom, vtedajším holandským ministrom pre európske záležitosti, pre EurActiv.sk z roku 2007.