Prvý prieskum k eurovoľbám: Kotleba je druhý, poslancov by malo osem strán

Na snímke balón s logom politickej strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorý lietal v deň výročia SNP 29. augusta 2017 v Banskej Bystrici [TASR/Branislav Račko]

Výsledky potvrdzujú predpoklad, že nové slovenské zastúpenie v europarlamente bude rozdrobenejšie a bude obsahovať aj zástupcov extrému v podobe ĽSNS.

Víťazne by z eurovolieb vyšiel Smer-SD (21,6 percent), nasledovaný stranou Kotleba-ĽSNS (12,9 percent). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Katedru politológie FiF UK.

Ako tretia by skončila opozičná SaS s 11,3 percentami. Ďalšie štyri strany sa držia s preferenciami na úrovni medzi 11 a 8 percentami – OĽaNO, Sme rodina, KDH a koalícia Progresívneho Slovenska s strany Spolu-OD.

Cez 5 percentné kvórum by sa dostala ešte aj SNS. Pod túto hranicu prieskum posiela Most-Híd aj SMK. Hoci ide o prvý prieskum, ktorý sa pýtal špecificky na voľby do Európskeho parlamentu, zber údajov sa konal v marci, kedy ešte európska kampaň neprebiehala. Aj preto výsledky do veľkej miery kopírujú preferencie strán vo všeobecných voľbách, vysvetľuje politológ Pavol Baboš.

Prieskum tiež potvrdzuje predpoklad, že nové slovenské zastúpenie bude rozdrobenejšie a bude obsahovať aj zástupcov extrému v podobe ĽSNS.

Percentá Kotlebovej strany môžu byť podľa Pavla Baboša trochu nadhodnotené. Vo výsledku bude  podľa neho závisieť od schopnosti tejto strany mobilizovať svojich voličov pre tento typ volieb.

Eurovoľby sa budú na Slovensku konať 25. mája.

Zdroj: Agentúra Focus (marec 2019) pre FiF UK

 

Pokiaľ ide o možný počet mandátov, preferencie ho celkom neodhalia. Závisieť bude od celkovej účasti a absolútneho počtu hlasov. Problematické je to predpovedať najmä v situácii, kedy je viacero strán v preferenciách veľmi tesne pri sebe a hrajú o jeden alebo dva mandáty. Smer sa bude zrejme pohybovať medzi dvoma až troma mandátmi. Slovensko bude mať v Európskom parlamente 14 poslancov.

Agentúra Focus prieskum robila na reprezentatívnej vzorke (1590) dospelej populácie v dátume 1. až 15. marca 2019. Katedra politológie FiF UK ho zadala v rámci projektu  „Zlepšovanie komunikácie v oblasti demokracie a deficitov EÚ.“

Plánovaná účasť sa v regiónoch líši

Iný, skorší prieskum rovnakej agentúry pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku (z februára) ukázal, že sa na eurovoľbách plánuje zúčastniť v priemere 27 % voličov. Pomerne výrazné rozdiely ukazujú jednotlivé regióny Slovenska. Najvyššiu účasť predpokladá v trenčianskom  kraji, najnižšiu v košickom.

Zdroj: Focus pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku (február 2019). Percento ľudí, ktorí sa plánujú zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu.

Slovensko je známe svojou najnižšou účasťou a eurovoľbách v celej EÚ. V roku 2014 k voľbám prišlo len 13 percent voličov, medzi prvovoličmi dokonca len 6 percent.

Výsledok Kotlebovej strany je trochu nadhodnotený, vo výsledku bude závisieť od schopnosti strany mobilizovať svojich voličov pre tento typ volieb, komentuje Baboš.