Pöttering chce zvoliť nového šéfa Komisie v júli

Zdroj: EP

Vo svojom prejave, ktorý tradične otvára summity EÚ, Pöttering navrhol formálne vymenovať nového predsedu Európskej komisie deň po prvom stretnutí novozvoleného Európskeho parlamentu (14. júl 2009).

Meno dezignovaného kandidáta, ktorý by prípadne mohol nahradiť José Manuela Barrosa, by malo byť známe už na summite EÚ 18.-19. júna, desať dní po európskych voľbách. Podľa postupu zmluvy z Nice, Európsky parlament schvaľuje osobu dezignovaného predsedu Komisie vybraného lídrami členských krajín. 

Podľa Pötteringa by Európska komisia ako celok mala začať pracovať v priebehu roka 2009. „14. júla sa Európsky parlament zíde na svojej prvej ustanovujúcej schôdzi. Chceme, aby sa voľba nového predsedu Komisie konala 15. júla 2009. Táto voľba musí odrážať výsledok európskych volieb. Aby sa tak stalo, budú potrebné konzultácie medzi predsedníctvom EÚ a Európskym parlamentom,“ povedal Pöttering.

Pötteringove slová sú v rozpore s tým, ako si postup pri kreovaní novej európskej exekutívy predstavuje francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Podľa neho by sa menovanie nového predsedu Komisie malo odložiť až na obdobie po druhom írskom referende o Lisabonskej zmluve. To sa očakáva až v októbri, hoci Dublin zatiaľ oficiálne termín nepotvrdil a stále sa špekuluje o skoršom dátume. 

Pöttering vyhlásil: „EP dal svoju pozíciu jasne najavo. Pozícia Rady nie je jasná vôbec. Sú tu nejaké nejasnosti kvôli Lisabonskej zmluve. Európsky parlament si myslí, že by sme mali pripraviť situáciu, ktorá bude transparentná a čitateľná. Dúfam, že Európska rada, ktorá sa stretne v júni – 18.-19. júna – príde s návrhom. A tiež dúfam, že pred tým, než sa na summite objaví meno kandidáta, prebehnú konzultácie.“

Keď sa Pötteringa pýtali, či má kratší časový úsek pomôcť znovuzvoleniu súčasného predsedu Komisie José Manuela Barrosa, ktorý rovnako ako Pöttering pochádza zo stredo-pravej Európskej ľudovej strany, predseda Parlamentu odpovedal: „Nechcem hovoriť o ľuďoch, nie som predseda EĽS. Chcem hovoriť o postupoch (…) a preto potrebujeme časový plán pre ďalšie kroky. A prvým solídnym pilierom tohto postupu je zvolenie predsedu Európskej komisie.“

Pripustil, že lídri EÚ už diskutujú o tom, kto by sa mohol stať predsedom Komisie. Veľa mien ale podľa neho necirkuluje. Krátke časové obdobie by ale podľa neho nemalo byť problémom, ak je dostatok politickej vôle. Okrem Barrosa sa spomína meno šéfa strany Európskych socialistov Poula Nyrupa Rasmussena. Je nepísaným politickým pravidlom, že šéf Komisie by mal pochádzať z politickej skupiny, ktorá získa najviac mandátov v európskych voľbách.