Puidgemontov osud závisí od belgickej odpovede na európsky zatykač

Paul Bekaert, právnik obžalovaných. FOTO: Olivier Hoslet/EPA/EFE

Belgický sudca podmienečne prepustil bývalého katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta a jeho štyroch ministrov.

„Ďalším krokom bude výsluch piatich obžalovaných pred Chambre du Conseil, ktorý sa uskutoční do 15 dní,“ vyhlásili prokurátori v pondelok, 6. novembra. Dovtedy majú obžalovaní zákaz opustiť Belgicko bez súdneho povolenia.

Puigdemont sa vzdal belgickej polícii po tom, ako na neho Španielsko vydalo európsky zatykač za vzburu a zneužitie verejných fondov.

Čo znamená európsky zatykač?

Európsky zatýkací rozkaz, známy ako európsky zatykač, v roku 2004 nahradil zdĺhavý proces vydávania ľudí obvinených z trestných činov. Uľahčil tak navrátenie podozrivých zo spáchania závažných trestných činov späť do krajiny, v ktorej mali čin spáchať.

Európsky zatykač je možné využiť pri trestných činoch, kde je maximálna hranica trestu jeden rok alebo vtedy, keď už bol obžalovaný odsúdený na minimálne štyri mesiace odňatia slobody.

Súd a polícia v krajine, ktorá zatykač obdrží, v tomto prípade v Belgicku, musí obžalovaného zatknúť a vydať do krajiny, z ktorej zatykač vyšiel.

Po tom, čo obžalovaného zatknú, má krajina maximálne 60 dní na to, aby ho alebo ju vydali. Zvyčajne sú však obžalovaní zadržaní kvôli európskemu zatykaču vrátení oveľa rýchlejšie.

Zo 140 000 zatykačov, ktoré krajiny v Európe vydali medzi rokmi 2005 až 2014, orgány našli a zadržali 38 percent podozrivých. Vydaných boli podľa oficiálnych údajov EÚ takmer tri štvrtiny podozrivých.

Môže Belgicko odmietnuť vydanie?

V Puigdemontovom prípade hrozí za vzburu až 30 ročné väzenie. Belgický právnik Maxime Home tvrdí, že ak bol zatykač vydaný „nie je veľká šanca, že by ho Belgicko mohlo odmietnuť.“

Existujú možnosti na odvolanie, ale len „veľmi zriedkavo“ uspejú, povedal Home pre AFP.

„Hlavnou myšlienkou za európskym zatykačom je istota, že v krajine, ktorá zatykač vydala, nie je problém s dodržiavaním základných ľudských práv. Španielsko nie je krajina, v ktorej by hrozilo mučenie,“ vysvetlil Home.

Puidgemont označil právny postup Španielska za „politický proces“, ktorý sa snaží „potrestať myšlienky“.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/katalansko-vyhlasilo-nezavislost-centralna-vlada-preberie-nad-nim-kontrolu/

Expertka na európske právo zo Slobodnej univerzity v Bruseli Anne Weyemberghová potvrdzuje, že zatykač je teoreticky možné odmietnuť na základe obavy, že by mohli byť ohrozené základné ľudské práva obžalovaného. Varuje však, že podobné prípady sú veľmi zriedkavé.

„Sú to naozaj výnimočné prípady. V Belgicku viem len o jednom,“ hovorí. „Puigdemont a jeho právnik by museli dokázať, že takéto ohrozenie skutočne existuje.“

 Vypočúvaný v Belgicku?

Puigdemontov belgický právnik Paul Bekaert vyhlásil, že jeho klient do Španielska nepôjde a navrhol, aby ho španielske orgány vypočúvali v Belgicku.

To by bolo možné, ak by o to španielsky sudca formálne požiadal. Madrid by buď poskytol zoznam otázok, ktoré by sa pýtali belgickí vyšetrovatelia, alebo by poslal sudcu, ktorý by Puidgemonta vypočúval osobne.

Môže Puidgemont požiadať o azyl?

Podľa belgickej agentúry pre utečencov GRA môžu o azyl v Belgicku požiadať aj európski občania.

Puidgemont však odmietol, že by niečo také plánoval. Ak by sa predsa len rozhodol vyskúšať to, šanca na úspech je veľmi malá.

„Je veľmi zriedkavé, aby občan členskej krajiny Európskej únie dostal azyl,“ uviedol Dirk Van Den Bulck z GRA pre televíziu FORT.

Belgicko sa žiadosťami z členských krajín zaoberá, ale riadi sa princípom, že ide o bezpečné krajiny, ktoré chránia ľudské práva. Za posledných päť rokov Belgicko neudelilo azyl žiadnemu občanovi Európskej únie.

Puidgemont by musel dokázať, že mu v Španielsku „hrozí prenasledovanie“, a že mu tam nedokážu poskytnúť dostatočnú ochranu, vysvetlil Van Den Bulck.

Čo z toho vyplýva pre Belgicko?

Situácia so Španielskom už teraz spôsobuje belgickej vláde problémy. Tú vedie premiér Charles Michel v koalícii s flámskymi separatistami, ktorí s katalánskym bojom o nezávislosť sympatizujú.

Belgický líder zdôraznil, že jeho vláda „nepodnikla žiadne kroky, aby podporila príchod pána Puigdemonta na belgické územie“ a varovala ho, aby neočakával špeciálne zaobchádzanie.

Minister pre prisťahovalectvo Theo Francken z flámskej separatistickej strany N-VA však vyhlásil, že Belgicko by Puigdemontovi mohlo poskytnúť azyl, čím pobúril Španielsko.

Európska únia a jej členské štáty v katalánskej kríze rezolútne podporovali Madrid. Belgický premiér sa však vyjadroval opatrnejšie a zastával riešenie prostredníctvom dialógu.