Rade Európskej únie od januára predsedá Lotyšsko

Zdroj: European Commission

Lotyšsko 1. januára 2015 prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady Európskej únie. Predsedať rokovaniam 28. členských štátov budú Lotyši po prvýkrát. Zároveň sa stanú prvou predsedajúcou krajinou, ktorá bude od začiatku spolupracovať s  novou Komisiou, novým predsedom Európskej rady a novým Parlamentom.

„Sme hrdí na to, že máme predsedníctvo, pretože veríme, že vďaka členstvu v európskej rodine prosperujeme a sme v bezpečí,“ zdôraznila v slávnostnom príhovore lotyšská premiérka Laimdota Staujumová.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz očakáva silné predsedníctvo. „Ukazuje sa, že predsedníctvo malých krajín je väčšinou spojené s úspešnými reformami,“ naznačil.  

V najbližších šiestich mesiacoch sa chcú Lotyši venovať najmä posilneniu konkurencieschopnosti Európskej únie, či opatreniam na zvýšenie hospodárskeho rastu.

Kľúčovou prioritou bude tzv. Junckerov 315 miliardový investičný balíček. „Balíček plánujeme spustiť v prvej polovici roka 2015. Bude to buď veľký úspech alebo sklamanie nášho predsedníctva,“ uviedla premiérka Staujumová.  

Lotyšský europoslanec za Kresťanských demokratov Krišjanis Karins si myslí, že lotyšské predsedníctvo prichádza v správnom čase: „Európa potrebuje rast, zamestnanosť a najmä investície. Na to je však potrebná dôvera investorov. Lotyšsko je krajina, ktorá počas krízy utrpela hospodársky kolaps, ale podnikla aj kroky na obnovenie dôvery a hospodárskeho rastu.“

Osobitnú pozornosť budú Lotyši venovať rozvoju energetickej únie, posilneniu energetickej nezávislosti a vnútorného trhu. Očakáva sa tak úzka spolupráca so slovenským podpredsedom Komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom.

Silná EÚ na globálnej úrovni

Ďalšou prioritou lotyšského predsedníctva bude zlepšenie medzinárodného postavenia únie.

„Z geopolitického hľadiska to znamená najmä dokončenie prác na Transatlantickom obchodnom partnerstve (TTIP),“ vysvetlil lotyšský europoslanec za Konzervatívcov a reformistov Roberts Zile.

Europoslankyňa za Zelených Tatjana Ždanoka zdôraznila najmä úlohu Lotyšska pri rokovaniach o ukončení konfliktu v post-sovietskom priestore. „Najdôležitejšiu vec, ktorú môže Lotyšsko urobiť, je položiť základy pre budúce zmierenie s Ruskom,“ vyhlásila.    

Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevics tvrdí, že únia by mala zároveň prehodnotiť svoju bezpečnostnú politiku z roku 2003, ktorá je podľa neho zastaraná. „Som presvedčený, že sa musíme venovať bezpečnosti našich hraníc a to nie len z pohľadu polície a presadzovania práva, ale aj z obranného hľadiska. Musíme hovoriť o posilnení obrany EÚ,“ povedal Rinkevics pre agentúru Reuters.

Lotyši v rámci posilňovania vplyvu EÚ plánujú zintenzívniť aj vzťahy s krajinami Východného partnerstva, kam spadá Ukrajina, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko a Moldavsko. Dôležitými partnermi budú aj krajiny Strednej Ázie, ako sú napríklad Uzbekistan, Turkménsko, Tadžikistan, Kirgizsko či Kazachstan a krajiny juhovýchodnej Európy.

Informácie o lotyšskom predsedníctve, kultúrnych podujatiach a novinkách môžete nájsť na oficiálnej stránke tu.

Pripravuje sa aj Slovensko

Systém vytvárania 18 mesačných „trio“ programov na zlepšenie konzistentnosti predsedníctva bol zavedení Lisabonskou zmluvou v roku 2009.  Na príprave programu tak Lotyšsko úzko spolupracovalo s Talianskom a Luxemburskom, ktoré predsednícku stoličku preberie v júli 2015.

Slovensko, ktoré rotujúce predsedníctvo preberie v júli 2016, bude na vytváraní programu spolupracovať najmä s Holandskom a Maltou.  

V rámci príprav však konzultujeme aj s ostatnými predsedníctvami. „Spolupráca SR s lotyšským predsedníctvom je veľmi dobrá a zapadá do rámca našich kontaktov a konzultácií s predchádzajúcimi predsedníctvami ako aj s predsedníctvami nasledujúcimi.

V prípravnom tíme lotyšského predsedníctva sme mali dvoch našich diplomatov, momentálne pripravujeme – na obdobie trvania lotyšského predsedníctva – vyslanie ďalšieho diplomata na lotyšské Ministerstvo zahraničných vecí,“ potvrdil pre EurActiv.sk hovorca Ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.