Radičová: Potrebujeme zmenu zmluvy EÚ

Zdroj: Úrad vlády SR

„Ak sa ten nezmení, každé dva-tri týždne sa budú objavovať nové a nové problémy“, povedala Iveta Radičová v rozhovore pre denník Pravda. Narážala pri tom pravdepodobne na fakt, že schvaľovanie na Slovensku ešte čaká aj trvalý euroval (ESM). SaS ho na rozdiel od ostatných stredo-pravých strán odmieta. 

Svoj postoj k záchranným mechanizmom eura by nezmenila. „My sme ratifikovali euroval v auguste 2010 väčšinou poslancov parlamentu. Zároveň sa začal napĺňať aj programovo. Ručíme za pôžičku Írsku a Portugalsku. Myslím si, že to bolo dobré rozhodnutie nápomocné v kríze. Celá diskusia sa dnes posunula. Dnes je o tom, ako zabrániť ekonomickej recesii. Už vieme, že prognóza ekonomického spomaľovania je krutá a má na nás jednoznačný dosah. Zadanie pre nás je, ako udržať úverovú kapacitu bánk vo vzťahu k tvorbe pracovných miest a aké nástroje prijať na udržanie existujúcich pracovných miest.“

Neschválenie eurovalu v NR SR by podľa nej znamenalo, že sa Slovensko samo de facto vylučuje z EÚ. „Európska únia a eurozóna sú budované na princípe politickej dohody. Keď nie ste tímový hráč, vylučujete sa z existujúcich dohôd.(…) Jednoducho nebudete súčasťou jedného programu, potom ďalšieho. Čiže je to samovylúčenie z dôležitých rozhodovacích procesov.“

Pokiaľ ide o posledné neoficiálne správy o prebiehajúcich teoretických diskusiách o možnosti vytvorenia akejsi integrovanejšej eurozóny s menším počtom členov premiérka pre rakúsky denník Kurier označila takýto scenár za „možný“.

„Potrebujeme novú zmluvu EÚ s prísnymi pravidlami a možnosťami sankcií. Každá krajina bude mať potom šancu nezávisle sa rozhodnúť, či chce patriť do euroúnie alebo nie. Možno povedať: Take it or leave it,“ povedala.

Radičová kritizovala, že súčasnej eurozóne chýbali piliere stability a spoločná fiškálna politika. Mala by jestvovať možnosť povedať, či krajina chce alebo nechce patriť do eurozóny. "Euro si možno ponechať, ale nebyť členom eurozóny. Čierna Hora má euro, ale nie je ani členom Európskej únie," pripomenula predsedníčka vlády SR poukazujúc na možné ďalšie východisko. Potrvá roky, kým sa podarí znovu získať stratenú dôveru v politiku a ekonomiku, vyhlásila Radičová.

EurActiv/TASR