Radičová: Sankcie za nedodržiavanie pravidiel nesmieme zjemňovať

Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Predsedníčka vlády z hľadiska európskeho semestra uviedla, že Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré obstáli lepšie a nebude treba hĺbkové vyhodnotenie. To sa bude týkať 12 krajín.

Na čiernej listine tých, ktoré čelia významným štrukturálnym problémom sa ocitlo Belgicko, Británia, Bulharsko, Cyprus, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Maďarsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

Slovensko zo šiestich plánovaných reforiem splnilo tri – reformu trhu práce, konsolidáciu verejných financií a prijatie dlhovej brzdy. Nedokončená ostala reforma priebežného dôchodkového systému (prvého piliera), daňovo-odvodová reforma a reforma v oblasti vedy, výskumu a inovácií.

„Napriek nedokončeným reformám je Slovensko vyhodnotené ako krajina, ktorá spĺňa záväzky pri nevyhnutných krokoch na riešenie krízy,“ zdôraznila premiérka. Z hľadiska indikátorov vyzdvihla  fakt, že Slovensko má piate najnižšie ohrozenie chudobou.

„Zaradenie v tomto porovnávaní nám mnohé krajiny úprimne závidia, chápem občanov, že im to nestačí a preto je nevyhnutné v reformných krokoch aj po blížiacich sa voľbách pokračovať a dotiahnuť ich,“ dodala.

Druhý bod, ktorý podčiarkla premiérka bol súčasťou rokovaní krajín V4. Išlo o hroziace sankcie voči Maďarsku za neplnenie rozpočtových cieľov. „Dnes je nemožné, aby sme sa prikláňali k nejakému zjemneniu, polemike o tom, či by na krajinu, ktorá nedodržiava pravidlá,  nemala byť uplatňovaná sankcia,“ vysvetlila Radičová.

Spomenula napríklad jednorázové opatrenia ako znárodnenie dôchodkových fondov, k čomu Budapešť pristúpila v snahe o plátanie dier v rozpočte.  „Pre nás je tento precedens neprijateľný,“  zdôraznila. Krajine hrozí pozastavenie prostriedkov z Kohézneho fondu.

Lídri zajtra podpíšu fiškálnu dohodu. Zatiaľ sa k nej pridalo 25 štátov, pričom premiérku podľa jej slov mrzí, že ich nie je 27, ale zároveň dodala, že ide o dobrovoľné rozhodnutie národných štátov. „Som presvedčená, že nemáme inú voľbu ako takéto riešenia a rozhodnutia podporiť a realizovať,“ uviedla.

Otvorená ostáva otázka, kto bude mať právomoc žalovať rozpočtových hriešnikov. Premiérka nesúhlasí s mechanizmom, že by to robili štáty. Je podľa nej potrebné zadefinovať iný spôsob.