Rakúšania vidia v brexite šancu šetriť

Rakúsko brexit

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz, zdroj: TASR/AP Photo/Hans Punz

Spolu s odchodom Británie z EÚ zmiznú aj jej príspevky do európskeho rozpočtu vo výške zhruba 14 miliárd eur ročne. V prvom oficiálnom návrhu Rakúska navrhuje minister zahraničných vecí Sebastian Kurz zníženie počtu eurokomisárov na polovicu, čiže na 14.

Odborníci ministerstva navrhujú okrem toho všeobecné skresanie personálu a výdavkov o 12,8 %. Jedným z ďalších navrhovaných opatrení je presun kompetencií z Európskej komisie na národné parlamenty, okrem iného v oblastiach sociálne veci, zdravotníctvo, integrácia, mládež, šport a kultúra.

“S cieľom vyhnúť sa explózii nákladov by sa mal rozpočet EÚ znížiť o príspevok Britov namiesto toho, aby sa na ostatných prispievateľov kládla nová záťaž,” píše sa v rakúskom návrhu.

480 miliónov

Španielska vláda totiž vypočítala, že Rakúsko by v dôsledku brexitu muselo prispievať do rozpočtu EÚ o 480 miliónov eur ročne viac. “To samozrejme nie je mysliteľné, potrebujeme zmenu kurzu,” reaguje Kurz. Podľa neho tieto výpočty naznačujú, že európske špičky chcú zachovať doterajší spôsob činnosti, čo znamená vyššie platby ostatných členských krajín.

Rakúsko spolu s Nemeckom patria k tým členom EÚ, ktorí do európskeho rozpočtu posielajú zväčša viac peňazí, než ich dostávajú späť. Krajina tak reaguje na vyjadrenia eurokomisára pre rozpočet a ľudské zdroje Günthera Oettingera, podľa ktorého by čistí prispievatelia do rozpočtu mali zaplátať finančnú dieru spôsobenú odchodom Británie.

Rakúske predsedníctvo

Rakúsko v priebehu niekoľkých týždňov zverejní svoje návrhy k ďalšiemu smerovaniu EÚ. Krajina bude predsedať Únii v druhej polovici roka 2018, keď zrejme budú vrcholiť rokovania medzi Britániou a Bruselom. Kurz v tejto súvislosti oznámil, že Rakúsko bude podporovať rozsiahlu reformu EÚ. “EÚ je v dôležitých otázkach príliš slabá a v menej dôležitých oblastiach zas príliš dominantná,” myslí si minister. Na jednej strane požaduje užšiu spoluprácu v oblasti bezpečnosti (ochrana hraníc, krízové jednotky) a zároveň radikálnu debyrokratizáciu v ekonomických oblastiach.