Rakúsko hľadá cestu k V4. Opozícia to vníma citlivo

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz víta maďarského premiéra Viktora Orbána počas návśtevy Viedne v januári 2018. [AP Photo/Ronald Zak]

Diplomacia novej rakúskej vlády dáva dôraz na východné smerovanie. Naznačuje to prvá návšteva šéfky rakúskej diplomacie na Slovensku i neobyčajne priateľské prijatie maďarského premiéra vo Viedni.

Prvá zahraničná cesta rakúskej šéfky diplomacie Karin Kneissl (nominantka krajne pravicovej strany slobodných – FPÖ) viedla neočakávane na Slovensko.

Po sérii návštev v západoeurópskych štátoch prijal zase rakúsky kancelár Sebastian Kurz (ľudovci – ÖVP) maďarského premiéra Viktora Orbána vo Viedni.

Obe stretnutia sú vnímané ako symbolické. Predovšetkým to druhé sprevádzala rozsiahla vnútropolitická kritika.

Vyšehradské ambície Rakúska?

Nová rakúska vláda zdôrazňuje, že si želá dialóg a snaží sa preklenúť rozdiely medzi členmi EÚ, čo sa jej v jej úlohe predsedajúcej krajiny EÚ v druhej polovici roku 2018 bude hodiť.

Slobodní počas predvolebnej kampane otvorili otázku pristúpenia Rakúska k Vyšehradskej štvorke. Zastáncu našli napríklad v českom prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Čo znamenajú rakúske voľby pre Európu a Slovensko? Otázky a odpovede

Aj keď sa strany s koaličným potenciálom vyjadrujú k Európskej únii kriticky, neznamená to, že nastupuje protieurópska vláda.

Ministerka zahraničných vecí Kneissl však o tomto vektore zahraničnej politiky nechce počuť:

„Rakúsko nechce do V4 vstúpiť.“ Tieto štáty sú na rozdiel od Rakúska členmi NATO, presadzujú jadrovú energetiku a napokon ani nemajú záujem o rozšírení zoskupenia. Rakúsky denník Die Presse prizvukuje: Ako piate koleso na voze by týmto Rakúsko nič nezískalo.

Od mostu k súčasti nového východného bloku

Princípom zahraničnej politiky Rakúska bola dlhodobo úloha „mostu“ medzi západom a východom. Publicista Paul Hockenos však zdôrazňuje, že nová vláda sa stáva súčasťou „nového východného bloku“, ktorý preferuje EÚ ako „Európu národov“, kde nad rámec zóny voľného obchodu už EÚ preberá len veľmi obmedzené množstvo kompetencií. To má dať členským štátom väčší priestor zasahovať do justície, slobody médií, občianskych slobôd, aj v oblasti migrácie.

Spoločným menovateľom odstredivých tendencií je dôraz na princíp subsidiarity, ako lieku na všetky problémy EÚ. Práve vytvorenie tzv. paktu subsidiarity si rakúski ľudovci vytýčili ako jednu z priorít svojej európskej politiky v predvolebnej kampani.

Kurz očakáva od krajnej pravice, že sa prihlási k Európe

Vo Viedni sa v stredu začali rokovania o vládnej koalícii ľudovcov a slobodných.

Spoločné záujmy „nového východného bloku“ Hockenos vidí aj v snahe zosilniť väzby s Ruskom a Čínou. Iba Poľsko je na postupný obrat vo vzťahoch k Rusku citlivé.

Slobodní: Orbán je „veľký priateľ Európy“

Návšteva maďarského premiéra Orbána v Rakúsku v mnohom symbolizovala tento príklon novej vlády k východu. Rakúska opozícia protestovala proti spôsobu, akým vládny kabinet k Orbánovi pristúpil. Argumentovali, že Orbán je práve uprostred predvolebnej kampane a je preto neprezieravé, ak mu rakúsky predseda vlády pomáha prezentovať sa ako uznávaný partner v západnej Európe.

„Rebeli Európskej únie“ ukázali, že držia spolu

Prvá zahraničná cesta nového predsedu poľskej vlády Mateusza Morawieckého smerovala do Budapešti za maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Premiéri spoločne kritizovali migračnú politiku EÚ a vyzdvihli úlohu krajín strednej Európy.

Otázky vyvoláva aj to, prečo slobodní na čele s Heinzom Christianom Strachem Orbána neprijali na vice-kancelárstve alebo na neutrálnej pôde. Akceptovali radšej pozvánku na maďarské veľvyslanectvo a počas tlačovej konferencie Orbána označili ako „veľkého priateľa Európy“. Pre mnohých je toto prirovnanie prinajmenšom provokujúce v kontexte prebiehajúcej anti-európskej kampane v Maďarsku.

Opozícia vníma, že takéto prijatie je nezodpovedné, treba si všímať autoritatívny štýl vlády Maďarsku, obmedzovanie sobody médií, situáciu so Stredoeurópskou univerzitou aj odmietanie prijímania utečencov.

Témy, kde sa Rakúsko a V4 nezhodnú

Plány Kurzovej vlády však nemožno vnímať len v kontexte približovania sa k V4. Kabinet pripravuje celý rad opatrení, pre ktoré bude partnerov na východe hľadať ťažko. Bude aj naďalej presadzovať budúcnosť energie bez jadra. Taktiež stojí na opačnej strane rokovaní o smernici o vysielaných pracovníkoch. Ako čistý platca do rozpočtu EÚ má inú východiskovú pozíciu v rokovaniach o budúcom finančnom rámci EÚ než východní susedia. A nakoniec sa snaží aj zoškrtať rodinné dávky, predovšetkým rodinám pracovníkov z východných členských krajín EÚ.

Rakúsko chce znížiť rodinné dávky na deti, ktoré žijú v zahraničí

Slovákom pracujúcim v Rakúsku by sa dávka mohla znížiť o viac než 50 eur. Európska únia bude musieť rozhodnúť, či by bola zmena v súlade s jej pravidlami.