Rakúsko na ceste k predčasným voľbám

Šéf rakúskej diplomacie Sebastian Kurz (vľavo) počas podpisovania menovacieho dekrétu novej vlády v roku 2013. (Zdroj: TASR)

Po Spojenom kráľovstve, Malte a pravdepodobne aj Českej republike, sa čoskoro i Rakúsko môže pridať k európskym krajinám, ktoré čakajú predčasné voľby.

Čítajte aj: Malta: Predčasné voľby počas predsedníctva

30-ročný minister zahraničných vecí Sebastian Kurz prebral v nedeľu, 14. mája predsednícke kreslo v najväčšej rakúskej konzervatívnej strane ÖVP. Hneď na to oznámil, že má v pláne odstúpiť od koaličnej zmluvy a podať návrh na zorganizovanie predčasných parlamentných volieb.

Rakúska ľudová strana (ÖVP) vládne v koalícii so Sociálno-demokratickou stranou (SPO) od roku 2013. Zatiaľ čo SPO je údajne s koalíciou spokojné, ÖVP už viackrát zvažovala možnosť bližšej spolupráce s treťou najväčšou parlamentnou stranou, krajne pravicovou FPÖ.

Vnútrostranícka kríza u konzervatívcov

Turbulencie v koalícii spôsobil nečakaný odchod doterajšieho predsedu ÖVP, Reinholda Mitterlehnera. Podpredseda vlády post v koalícii a v strane opustil po tom, ako sa mu podľa ÖVP nepodarilo potlačiť vnútrostranícke rozpory.

Jeho nástupca Sebastian Kurz je považovaný za vychádzajúcu hviezdu rakúskej politiky, ako aj súčasnú nádej svojej materskej, kresťansko-demokratickej strany. Súčasný minister zahraničných vecí bol preto podľa očakávaní počas víkendového snemu ÖVP zvolený za predsedu jednohlasne.

Okrem predsedníckej stoličky získal Kurz aj možnosť nominovať na kandidátku strany svojich ľudí.

„Rozhodli sme sa, že naštartujeme nové hnutie, pričom sa budeme spoliehať na cenné sily v rámci Ľudovej strany, no súčasne prinesieme na palubu nových ľudí,“ oznámil nový predseda hneď po zvolení.

Analytici tento postup prirovnávajú ku krokom nového francúzskeho prezidenta, Emmanuela Macrona.

Byť či nebyť vo vláde

Rakúsky kancelár Christian Kern (SPO) hneď po odchode Reinholda Mitterlehnera vyzval ÖVP, aby vytrvala vo vláde.

„Som presvedčený, že má zmysel využiť ešte viac ako rok na to, aby sa v našej krajine uskutočnili potrebné zmeny,” povedal na tlačovej konferencii Kern. Parlamentné voľby by sa podľa plánu mali v krajine konať až v októbri 2018.

Bývalý šéf rakúskych železníc OBB, ktorý stojí na čele vlády necelý rok, sa podobne ako iní obáva, že skoré parlamentné voľby môžu v konečnom dôsledku poslúžiť najviac krajnej pravici.

Strana slobody (FPÖ) má v súčasných prieskumoch náskok pred oboma vládnymi stranami. Hoci jej prezidentský kandidát Norbert Hofer v minuloročných prezidentských voľbách len tesne neuspel, strana známa svojimi anti-imigračnými názormi má dnes našliapnuté na jednoznačné víťazstvo v parlamente.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/rakusko-prezidentske-volby-van-der-bellen/

Kern a Kurz avizovali stretnutie na začiatok tohto týždňa. Je možné, že práve po ňom koalícia oznámi rozpad. Návrh na predčasné voľby však musí prejsť rakúskym parlamentom. Ak by návrh podporili strany ÖVP aj FPÖ, na pád vlády budú obe strany stále podporovať tri hlasy.