Kurz očakáva od krajnej pravice, že sa prihlási k Európe

Lídri rakúskych ľudovcov a slobodných začali rokovať o novej koalícii. FOTO: TASR/AP

Po predčasných voľbách v Rakúsku dostal líder ľudovcov (ÖVP) Sebastian Kurz poverenie spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena k rokovaniam o vytvorení novej vlády. Sociálna demokracia (SPÖ), ktorá vo voľbách skončila na druhom mieste, po úvodných rozhovoroch oznámila odchod do opozície.

Rokovania tak vedú ľudovci so slobodnými pod vedením Heinza-Christiana Stracheho. Euroskeptická Strana slobodných v prípade úspešných rokovaní vstúpi do vlády po jedenástich rokoch.

>> Viac: Čo znamenajú rakúske voľby pre Európu a Slovensko? Otázky a odpovede

Tri podmienky novej vlády

Európski partneri sledujú prebiehajúce rokovania so zvýšeným záujmom. Slobodní sú totiž súčasťou euroskeptickej frakcie Európa slobody a národov, ktorej členmi sú aj francúzsky Národný front alebo nemecká Aliancia pre Nemecko. Jej postoje sú kritické voči smerovaniu európskej integrácie.

Kurzovi ľudovci vnímajú celý rad programových prienikov a koalícia, založená na spolupráci so slobodnými, má podporu jednak u oboch strán, a jednak u rakúskej verejnosti.

Kurz už preto formuloval podmienky spolupráce oboch strán. Po prvé očakáva nový štýl spolupráce vo vláde, založený na tímovom duchu, a zároveň spoluprácu aj s opozíciou v parlamente.

Po druhé, budúci premiér kladie dôraz na proreformnú orientáciu vlády, tak aby Rakúsko dokázalo lepšie ťažiť z príležitostí a obratnejšie čelilo výzvam 21. storočia.

Ako tretiu požiadavku formuluje – podobne ako prezident Van der Bellen – jasné pro-európske smerovanie novej vlády.

https://euractiv.sk/clanky/narodne-volby/sebastian-kurz-vnima-uniu-pozitivne-ale-chce-ju-formovat/

Slobodní: Jasný obrat v politike

Šéf slobodných Strache už prijal ponuku rokovať o vláde.  Jej pro-európske smerovanie podporil, no zatiaľ len verbálne s tým, že slobodní sa vždy „hlásili k Európe“.

Podotkol ale, že Európa potrebuje zásadné reformy, napríklad silnejší dôraz na princíp subsidiarity.

Rakúsky denník Der Standard tento postoj vníma ako vyjadrenie pro-európskeho smerovania a jasný obrat v politike strany, ktorej časť sa v minulosti netajila snahou o vystúpenie Rakúska z Európskej únie, teda takzvaný öxit.