Rakúsky prezident: Verím v silnú Európu založenú na hodnotách

Alexander Van der Bellen, zdroj: CNN

O dôvere v silnú Európu založenú na slobode, rovnosti, bratstve a solidarite hovoril dnes na pôde Európskeho parlamentu rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.

Európsku úniu označil za skvelé spoločenstvo, ktoré môže byť príkladom pre celý svet.

“My, tu, spoločne rozhodujeme o tom, kam sa bude uberať Európa a aká bude. Ja verím v silnú Európu s hodnotami ako solidarita, bratstvo, rovnosť, kde sú klimatické zmeny brané vážne,” uviedol Van der Bellen.

Kritika tretích krajín

V prejave kritizoval tretie štáty, ktoré sa pokúšajú naštrbiť jednotu Únie. “Treba sa zmieriť s tým, že tretie štáty môžu narúšať jednotu EÚ. Jeden štát je ale pri rokovaní s tretím štátom slabší než celá EÚ,” vyhlásil rakúsky prezident.

Podľa Bellena je možné zosúladiť lásku k vlastnému štátu a EÚ a rovnako ochraňovať vlastné záujmy a rešpektovať aj záujmy ostatných. Vyrozprával svoj životný príbeh – jeho matka bola Estónka a otec Rus s koreňmi v Holandsku. “Etnicky som Rakúšan, ale tiež som synom Európy,” zhrnul svoj príbeh do jednej vety, prirovnajúc ho k pestrosti Únie.

Počas prejavu opakovane označil Európsku úniu za úspešný projekt a “výkvet európskej civilizácie”. Európskym politikom odkázal, že počas predvolebnej kampane vyjadroval jasne proeurópske názory, čím ukázal, že s týmito názormi je možné vyhrať voľby.

“Na budovaní Európy musíme pracovať. Naša Európa je ešte nedokončená a zraniteľná,” vyhlásil rakúsky prezident. Vrátil sa k svojmu inauguračnému prejavu a obrátil sa na mládež: “Potrebujeme váš elán, nadšenie, niekedy aj rešpekt. Spolu dokážeme čeliť hrozbám.”

Vyzýva na optimizmus

Na konci prejavu rakúska hlava štátu vyzvala ľudí na optimizmus a pozitívne vnímanie EÚ. Slávnostnú reč uzavrel prednesením úryvku z básne. Europoslanci na jeho prejav zareagovali potleskom v stoji.

Van der Bellen si zvolil za miesto svojej prvej zahraničnej návštevy Brusel a Štrasburg. V príhovore povedal, že prvýkrát chcel v zahraničí vystúpiť práve na pôde Europarlamentu, aby sa takto mohol prihovoriť občanom EÚ.