Ratifikácia Lisabonskej zmluvy v Čechách je ohrozená

V decembri minulého roku sklamal český parlament EÚ keď odložil ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Jedným z hlavných dôvodov bola snaha premiéra Topolánka spojiť ratifikáciu s hlasovaním o súhlase so stavbou amerického radaru, ktorý mal byť protiraketového systémy vyvíjaného Bushovou administratívou. Topolánkova vláda nemá v parlamente väčšinu a opozícia je proti radaru.

Pred niekoľkými dňami predseda českého parlamentu oznámil, že hlasovanie prebehne 15. februára. Ďalšie zdržanie však nemožno vylúčiť.

Zmluva za radar

Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg včera povedal, že očakáva, že americká vláda bude zvažovať odloženie projektu protiraketovej obrany v strednej Európe. Deň predtým urobilo Rusko zmierlivé gesto v reakcii na obrat v americkej zahraničnej politike, keď zrušilo umiestňovanie taktických rakiet v Kaliningradskej oblasti.

„Pochybujem že to odvolajú, viem si však predstaviť zdržanie“, povedal Schwarzenberg na stretnutí OBSE vo Viedni na margo amerického radaru.

„Situácii to vôbec nepomáha“, vyhlásil pre EurActiv Lukáš Pachta, analytik pražského inštitútu Europeum.

„Zdá sa že medzi hlavnou stranou koalície a hlavnou opozičnou stranou existuje dohoda, že ak bude schválená dohoda o raketovom štíte, bude aj Lisabonská zmluva. Nakoľko je Lisabonská zmluva na bode mrazu, a raketový štít tiež, všetko je blokované“, vysvetľoval Pachta.

Rozdelená ODS

Podľa analytika je vládnuca ODS rozdelená. „Vláda a ministri by radšej pristúpili k ratifikácii Lisabonskej zmluvy, ale členovia parlamentu (za ODS), najmä Senátu, s hlasovaním váhajú. Nie je isté, že Lisabonská zmluva prejde Senátom. Preto neprebehol žiaden reálny pokus. Nakoľko vláda nechce neúspech, radšej to odložia.“

Pachta neverí, že sa v Senáte dokument schváli už 15. januára. Upozorňuje tiež, že problémy sú aj v dolnej komore. „Nemyslím si, že Lisabonská zmluva bude ratifikovaná pred koncom predsedníctva. No akýkoľvek predstaviteľ vlády bude samozrejme tvrdiť, že robia čo môžu.“

Podľa Věry Řiháčkovej, analytičky toho istého think-tanku, považuje výbor Senátu politickú situáciu za „nevhodnú“ na ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Aj preto žiadal vo vyhlásení viac času a navrhol ju odložiť na koniec českého predsedníctva.