Ratifikácia v EÚ napreduje

Janez Janša, slovinský premiér. Zdroj: Slovinské predsedníctvo

Krátka správa

Slovinsko, predsedajúca krajina Európskej únie, si splnila morálnu povinnosť ísť príkladom a ratifikovalo Lisabonskú zmluvu ako druhá krajina v poradí. Tou prvou sa 17. decembra 2007 stalo Maďarsko. Monitoring ratifikačného procesu v Únii je napokon jednou z priorít Slovinského predsedníctva EÚ. Slovinský parlament schválil zmluvu 74 hlasmi z celkového počtu 90 poslancov.

Súčasný predseda Európskej rady a zároveň slovinský premiér Janez Janša prehlásil, že v Lisabonskej zmluve dostáva Európska únia „nástroj, s ktorým nie len že bude môcť upraviť vzťahy medzi členskými štátmi, ale získa tiež  efektivitu na globálnej scéne.“

Maltu delili v ratifikácii od Slovinska len hodiny. Zmluva bola jednohlasne ratifikovaná v maltskom parlamente. Premiér Malty Lawrence Gonzi zdôraznil, že Lisabonská zmluva prinesie Malte ďalšie kreslo v Európskom parlamente. Namiesto doterajších piatich poslancov ich bude mať šesť. So zmluvou sa stotožnila dokonca aj ľavicová opozícia, ktorá bola pôvodne proti členstvu Malty v Európskej únii. Na referende v roku 2003 o vstupe sa zúčastnilo 91 % oprávnených voličov, takmer 54 % sa vyjadrilo za. Ostrovný štát vymenil Luxembursko na mieste najmenšieho štátu EÚ.

Smerom k úspešenej ratifikácii sa posunulo aj Francúzsko. Vo Francúzsku spočíva ratifikačný proces v troch krokoch. Najprv Národné zhromaždenie (dolná komora) prijalo zmenu ústavy, ktorá umožní ratifikácoiu zmluvy v parlamente. Senát, horná komora, schválil takúto úpravu včera. Pri hlasovaní sa zdržali len socialisti, ktorí presadzovali referendum. Obe komory budú o zmluve hlasovať 4. februára. Paríž si už nechce zopakovať referedum, ktoré v roku 2005 spôsobilo zablokovanie inštitucionálnej reformy. 

Ďalší pokus o referedum sa črtá v Rakúsku. Korutánsky hajtman Jörg Haider (BZÖ), chce v spolkovej krajine vypísať o Lisabonskej zmluve ľudové hlasovanie, pričom argumentuje, že ústava dáva právo spolkovým krajinám zaujať postoj k medzinárodným zmluvám. Už dokonca zozbieral 15 000 podpisov pod petíciu, ktorá žiada jeho vypísanie.