Ratifikáciu zmluvy asi poznačia prieťahy

Pozadie

Na to, aby zmluva bola platná, musí ju ratifikovať každý z 27 štátov bloku. Ratifikačný proces sa má, podľa pôvodného plánu, skončiť do konca roku 2008. Úspešne ratifikácia prebehla zatiaľ v maďarskom parlamente, na Slovensku by sa tak malo stať na januárovej schôdzi Národnej rady po tom, čo ju prerokuje Ústavnoprávny výbor.

Otázky

V Belgicku, Českej republike, Írsku, ŠvédskuVeľkej Británii sa proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy, ktorá mení inštitucionálnu architektúru Únie, plánuje až na druhú polovicu tohto roka. Mohlo by to podľa denníka Financial Times znamenať, že dátum 1. január 2009, ako deň, kedy by mal dokument vstúpiť do platnosti, je ohrozený. Termín ukončenia ratifikácie bol stanovený aj s ohľadom na to, aby to bolo pred voľbami do Európskeho parlamentu v júni 2009.

Belgicko je silne decentralizovaný štát. Zmluvu tam musia prerokovať aj regionálne zhromaždenia. Navyše sa nachádza v stave nelichotivej politickej krízy. V Írsku sa bude konať referendum, pričom jeho dátum bude pravdepodobne nastavený tak, aby už boli známe výsledky z iných krajín a maximalizovala sa šanca na úspech. Vo Veľkej Británii už prebieha náročná diskusia so zástancami referenda. Švédi sa s ratifikáciou nikam neponáhľajú, predbežný dátum bol stanovený až na január 2009.

Česke republike sa obajvili špekulácie, že krajina vlastne ani nemá záujem na skorej ratifikácii, nakoľko jej vstup do platnosti 1. januára 2009 by znížil význam Českého predsedníctva v prvej polovici budúceho roku, ktoré by „zatienil“ novozvolený stály predseda Európskej rady. Vicepremiér pre európske záležitosti Alexander Vondra v ČT uviedol, že v ČR by mohla byť nová zmluva predsa len ratifikovaná do konca roku. Skupina českých poslancov sa však ešte možno obrátí na Ústavný súd a bude požadovať stanovisko k súladu zmluvy s ústavou Českej republiky.

Ak by sa ratifkácia do stanoveného termínu nestihla, znamenalo by to, že novinky, ktoré zavádza, ako napríklad stály predseda Európskej rady, by museli počkať. Svetové média už začali špekulovať, kto by mohol tento post zastávať. Skúsení diplomati upozorňujú, že na takéto dohady je ešte priskoro a tejto otázke sa politické špičky nebudú venovať minimálne do septembra tohto roku, teda až počas Francúzskeho predsedníctva EÚ.

Meno, ktoré sa v tejto súvislosti často skloňuje je Tony Blair. Počas uplynulého víkendu prehovoril bývalý britský premiér na konferencii Sarkozyho strany. „Európa je o dnešku vs. včerajšku – menej o politike a viac o stave mysle“, povedal Blair delegátom. Ako potenciálneho kandidáta Blaira podporil úradujúci francúzsky prezident Sarkozy.

Pozície

Vicepremiér pre európske záležitosti Českej republiky Alexander Vondra: “Umelo to zdržovať nebudeme”, reagoval v ČT na špekulácie o prípadnom zdržovaní ratifikácie zmluvy kvôli predsedníctvu.

Tony Blair, bývalý britský premiér a jeden z kandidátov na post predsedu Európskej rady: “Sme oveľa silnejší a schopnejší reagovať na potreby našich občanov v národnom štáte, ak sme súčasťou silnej a zjednotenej Európy.” Ako kľúčové oblasti spolupráce označil boj proti terorizmu, bezpečnosť, imigráciu, energetiku, životné prostredie, vedu, biotechnológie, organizovaný zločin a vyššie vzdelanie.”