„Razia“ na funkciu: Konzervatívci kritizujú znovuzvolenie Ďuriš Nicholsonovej do vedenia výboru

Ďuriš Nicholsnová na stretnutí šéfov europarlamentných výborov v apríli. [EP/Laurie Dieffembacq]

Prechod slovenskej europoslankyne z konzervatívnej do liberálnej frakcie otvoril otázku o predsedníctve zamestnaneckého výboru v Európskom parlamente. V novej voľbe Ďuriš Nicholsonová najvyšší post obhájila. Rozdelenie funkcií ale teraz nesedí s výsledkom celoeurópskych volieb. 

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS) v máji prešla z politickej frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) do liberálneho Obnovme Európu (RE). Tesne po zvolení hovorila, že podľa vnútorného poriadku jej zostáva aj funkcia šéfky výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL). Nakoniec to ale tak jednoduché nebolo.

Posty šéfov europarlamentných výborov sa totiž rozdeľujú politickým skupinám podľa výsledku eurovolieb. Zmätok rozseklo až legislatívne oddelenie Parlamentu, ktoré minulý týždeň vydalo právny názor, podľa ktorého si Ďuriš Nicholsonová nemohla do novej frakcie post preniesť automaticky.

V pondelok (14. júna) sa tak vo výbore zorganizovalo nové hlasovanie, v ktorom Ďuriš Nicholsonová svoju pozíciu obhájila. Hlasovalo za ňu 38 z 53 členov výboru, takže jednoznačne porazila kandidátku z ECR, španielsku europoslankyňu Margaritu de la Pisa Carrión.

Konzervatívcom sa však takéto rozuzlenie nepozdáva. Post mal podľa nich pripadnúť ich kandidátke priamo, takto totiž majú ich europoslanci menej funkcií, než im prislúcha podľa výsledkov volieb. Situáciu označujú za porušenie právneho štátu.

Ďuriš Nicholsonová prechádza v europarlamente od konzervatívcov k liberálom

Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová opustila frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov a vstúpila do Obnovme Európu. Poslednou kvapkou boli náznaky rokovaní s Fideszom.

Voľbu nariadil šéf Parlamentu

Nové voľby ale neboli výmyslom politických frakcií. V liste pre podpredsedníčku EMPL výboru, litovskú europoslankyňu Viliju Blinkevičiūtė (S&D), k nim vyzval predseda europarlamentu David Sassoli.

Skupina ECR aj tak chcela, aby europoslanci z výboru pri hlasovaní rešpektovali pôvodné rozdelenie.

„Naša politická skupina by mala mať predsedníctvo tohto výboru,“ povedala pred voľbou kandidátka ECR de la Pisa Carrión. „Táto funkcia nám prináleží.“

Europoslanci však v tajnej voľbe dali väčšinu hlasov Ďuriš Nicholsonovej.

„Uvedomujem si, že som vyvolala turbulencie a mrzí ma to,“ povedala slovenská europoslankyňa po vyhlásení výsledkov. Nové voľby boli podľa nej jediný spôsob ako situáciu vyjasniť.

„Parlament na takéto situácie nie je pripravený. Dúfam, že vďaka tomuto precedensu každý, kto urobí podobné rozhodnutie, bude vedieť, čo z neho vyplýva,“ povedala Ďuriš Nicholsonová. Na Facebooku tiež nazvala novú voľbu „logickým krokom“.

Prijmú európski reformisti Orbána? Ďuriš Nicholsonová je proti, Jurzyca to na stole nevidí

Stretnutie Orbána, Salviniho a Morawieckého po odchode Fideszu z EPP otvorilo viacero možností európskej pravicovej spolupráce. Orbánovi europoslanci najčastejšie hlasujú s frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov, kam patria aj Morawieckého europoslanci. Salvini má však v tejto frakcii domácich oponentov.

Porušené zásady právneho štátu

Ďuriš Nicholsonovej bývalá frakcia ECR rozhodnutie členov výboru „hlboko ľutuje“.

„Väčšinové skupiny dnes zorganizovali raziu na štýl ,rozbiť a schmatnúť‘,“ povedal jeden z predsedov ECR, taliansky europoslanec Raffaele Fitto.

Druhý predseda, poľský europoslanec Ryszard Legutko dodal, že veľké skupiny v europarlamente podľa neho dodržiavajú zásady právneho štátu iba keď im to vyhovuje.

Funkčné obdobie predsedu výboru je dva a pol roka, to momentálne trvá od júla 2019. Ďuriš Nicholsonovej teda zostáva vo funkcii už iba niekoľko mesiacov.

Slovenská europoslankyňa opustila frakciu ECR po vystúpení zo strany Sloboda a Solidarita a náznakoch spolupráce európskych konzervatívcov s europoslancami z maďarského Fideszu. Tí si po odídení zo skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) zatiaľ politický domov v EÚ nenašli.

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner