Redingová nechce telesné skenery

Pozadie

Viviane Redingová je jedna zo služobne najstarších eurokomisáriek. V európskej exekutíve sedí už po tretíkrát. V prvej Barrosovej komisii mala na starosť informačnú spoločnosť. Tentokrát jej predseda EK pridelil jednu časť z rozdeleného portfólia z bývalého obdobia. Bude zodpovedná za spravodlivosť, základné práva a občianstvo. Druhú časť  – vnútorné veci dostala Švédka Cecilia Malmström.

Redingovej portfólio pokrýva oblasti ako voľný pohyb občanov, rodinné právo, trestné právo, práva spotrebiteľa, komunikačnú politiku, rodovú rovnosť a antidiskriminačnú legislatívu.

Otázky

Po prvýkrát má Redingová šancu stať aj podpredsedníčkou Európskej komisie. Na včerajšom híringu pred europoslancami z výborov pre právne veci, spravodlivosť a vnútro a z výboru pre rodovú rovnosť predviedla suverénny a vyrovnaný výkon.

Jej portfólio existuje v takejto podobe po prvýkrát a je vlastne „darom“ Barrosa európskym liberálom, ktorí na základné práva v Únii kladú veľký dôraz a ktorým sa neušiel žiaden z top postov.

Redingová mala híring o to ľahší, že je v Bruseli známa a má za sebou dynamické obdobie v oblasti boja s telekomunikačnými operátormi. Poslancom povedala, že nemieni strácať čas a pustí sa hneď „do posilňovania súkromia“ a práv občanov EÚ.  

“Nie” telesným skenerom na letiskách

Luxemburčanka sa počas vypočutia jasne postavila proti kontroverzným digitálnym telesným skenerom na európskych letiskách, ktoré sa po decembrovom pokuse o útok na transatlantický let opäť stali horúcou témou.

“Snaha o bezpečnosť nemôže ospravedlniť každý zásah do súkromia”, povedala. Netreba podľa nej zabúdať, že občania sú „ľudské bytosti a nie predmety”. Pre letiská by mala byť inštalácia takýchto zariadení dobrovoľná. “Nikdy by sme nemali konať zo strachu”.

Redingová prisľúbila socialistickým poslancom aj to, že bude bojovať za silnejšiu ochranu súkromia v akejkoľvek budúcej dohode o ochrane dát so Spojenými štátmi.  

Minulý rok uzavreli ministri vnútra členských krajín kontroverznú dočasnú dohodu s USA, v rámci ktorej poskytla EÚ americkej strane široký prístup k bankovým údajom Európanov.

“Môžete si byť istí, že základné práva, vrátane ochrany údajov budú mojou najvyššou prioritou”, povedala. Zašla dokonca ešte ďalej, keď vyhlásila, že bude viesť politiku “nulovej tolerancie” pri akomkoľvek porušení Charty základných práv, ktorá vstúpila do platnosti spolu s Lisabonskou zmluvou.   

Nebude podľa vlastných slov váhať hrať tvrdo, a ak bude potrebné, dokonca iniciovať procedúru infingement proti členským štátom a to aj tým veľkým. “Nebojím sa povedať nie”. Dodala, že je pripravená predkladať Parlamentu výročné správy o hodnotení implementácie Charty v členských štátoch.

Cezhraničné rozvody

Redingová plánuje už začiatkom roku 2010 vydať zelenú knihu o slobodnom pohybe dokumentov v občianskom konaní, čo by napríklad uľahčilo rozvod párom, kde je každý z manželov z inej členskej krajiny.

V EÚ má až 20 % rozvodov cezhraničný rozmer a doteraz predstavuje ich vybavenie problém. “Musíme pracovať na systéme občianskej spravodlivosti EÚ”, zdôraznila Redingová.