Referendum bude, hoci aj o ratifikovanej zmluve

Krátka správa

Britskí konzervatívci nebudú akceptovať Lisabonskú zmluvu EÚ, ktorá neprejde referendom.

„Pre konzervatívnu vládu je to neakceptovateľné a nenecháme to len tak“, povedal tieňový minister zahraničia William Hague v Dolnej komore britského parlamentu o novej zmluve EÚ.

Zástanci najtvrdšej línie spomedzi Konzervatívnej strany Davida Camerona už podpísali petíciu, ktorá žiada post-ratifikačné referendum o Lisabonskej zmluve. Podľa plánu by mal byť text ratifikovaný vo všetkých členských krajinách EÚ do 1. januára 2009. Voľby sa v Británii uskutočnia v roku 2010.

Ak by prípadná budúca konzervatívna vláda predložila už ratifikovanú zmluvu na referendum, ktoré by sa skončilo jej odmietnutím, dostalo by to Britániu do konfliktu s jej európskymi partnermi. Labouristi okamžite začali biť na poplach, že takýto prístup by zásadne poškodil britskú ekonomiku. Hagueove vyjadrenia spochybnil aj bývalý konzervatívny premiér Kenneth Clark.

Šéf konzervatívcov David Cameron je zdržanlivejší a naznačil, že hoci nerád, akceptoval by zmluvu, ktorá bude ratifikovaná 26 krajinami EÚ. Oficiálnou politikou strany zostáva snaha presvedčiť resp. dotlačiť premiéra Gordona Browna, aby sám zvolal plebiscit, ktorý vláda ľudom sľúbila v prípade Ústavnej zmluvy.