Reforma alebo odchod

Starosta Londýna Boris Johnson (zdroj: flickr.com, BackBoris2012)

„Keď sa pozriete na náklady na európsku sociálnu politiku, stagnáciu ekonomík, pretrvávajúcu absurditu Bruselských nariadení, tak je zrejmé, že sme sa dostali do fázy, kedy by azda bolo lepšie opustiť nezreformovanú EÚ, než v nej zostávať,“ vyhlásil v nedeľu londýnsky starosta Boris Johnson.

 Odchod z Európskej únie je podľa konzervatívneho politika dobre uskutočniteľný a v prípade nesplnenia britských návrhov aj výhodnejší, uviedol to v denníku the Sunday Telegraph.

Johnson pritom vychádza z analýzy, ktorú by mal predstaviť zajtra. Správu vypracoval jeho vedúci ekonomický poradca Gerard Lyons. Hodnotili v nej ekonomické dopady odchodu či zotrvania v EÚ podľa ich vplyvu na HDP Londýna v horizonte 20 rokov.

Mesto samotné vytvorí asi pätinu ostrovného rozpočtu. Z jeho hospodárskeho rastu preto autori odvodzujú ekonomické výsledky pre celú krajinu. „Najlepším ekonomickým scenárom pre Britániu v nasledujúcich 20 rokoch je účasť v podstatne zreformovanej Európskej únii,“ priblížil Lyons.

Odchod z únie v číslach

Experti odhadujú, že sa HDP Londýna za 20 rokov v reformovanej únii zdvihne z 440 miliárd eur na 800 miliárd. Odchod z únie a vhodná úprava domácej obchodnej politiky by znamenali nárast HDP na 770 miliárd.

Zachovanie súčasného stavu prinesie nárast na 620 miliárd eur a odchod z únie a nevhodné ekonomické nástroje posun na 540 miliárd, informovali vo Financial Times.

Neuvážený odchod z EÚ je teda najhorším možným scenárom. Lyons varoval, že táto možnosť by v Londýne viedla k strate 1,2 milióna pracovných miest. Británia však želané zmeny v únii dosiahne iba vtedy, ak sa bude „o odchod seriózne zaujímať“, dodáva.

Pre osembodovú reformu únie, ktorú analýza ekonomických odborníkov obsahuje, chce Boris Johnson získavať podporu východoeurópskych krajín. Vraví, že Londýn „nepochybne“ môže stáť na čele hnutia za prerod EÚ.

Cameron musí byť odvážnejší

Londýnsky starosta si myslí, že Británia by mala byť pri presadzovaní svojich záujmov ráznejšia.

Johnson sa sám nazýva euroskeptikom. Predpokladá sa, že jeho zajtrajšie návrhy na reformu EÚ zájdu ďalej ako požiadavky britského premiéra a predsedu Johnsonovej strany Davida Camerona. Práve on by údajne mohol byť v budúcnosti Cameronovým nástupcom.

Konzervatívci už dávnejšie ohlásili, že po prípadnom úspechu v budúcoročných parlamentných voľbách usporiadajú referendum o vystúpení z Európskej únie.

Európske témy sú na ostrovoch čoraz väčším lákadlom pre voličov. Etablované strany v ostatnom čase začali strácať podporu v prospech výrazne euroskeptickej Strane nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).