Regióny EÚ: Neberte nám eurofondy

regiony deklaracia

Odovzdanie deklarácie, zdroj: Európska komisia

O budúcnosti kohéznej politiky chcú rozhodovať aj regióny. Deklaráciu o „Silnej regionálnej politike pre všetky regióny po roku 2020“ podpísalo 337 zástupcov regiónov a miest, vrátane všetkých ôsmych slovenských vyšších územných celkov.

Včera ju počas summitu regiónov v Bruseli odovzdali zástupcom inštitúcií EÚ, predsedovi Výboru regiónov Markkuovi Markkulovi, komisárke pre regionálnu politiku Corine Cretuovej a predsedníčke výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj Iskre Mihaylovej.

Za Slovensko, ako predsednícku krajinu Rady EÚ, prebral deklaráciu stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík.

Budúcnosť kohézie

Cieľom iniciatívy, ktorú viedol hajtman Dolného Rakúska Erwin Pröll v spolupráci so Združením európskych regiónov, je väčšie zapojenie regiónov do rozhodovacieho procesu o budúcnosti kohéznej politiky po roku 2020.

V súčasnosti prebieha strednodobá revízia viacročného finančného rámca Únie (2014 – 2020), súčasťou ktorej je aj diskusia o budúcom programovom období. Čoraz častejšie sa ozývajú hlasy za reformu kohéznej politiky, na ktorú v súčasnosti ide viac ako tretina z celého rozpočtu.

Podľa riaditeľa inštitútu IFO Clemensa Fuesta by mala byť kohézna politika viac centralizovaná. Bohatšie regióny by tak v budúcnosti už nemali mať prístup k eurofondom, vyhlásil tento týždeň na konferencií „Rozpočet EÚ zameraný na výsledky“.

Požiadavky regiónov

Regióny sa však bránia. V deklarácii žiadajú, aby kohézna politika bola aj po roku 2020 dostupná pre všetky regióny Únie bez ohľadu na to, ako sú rozvinuté.

Financovanie by malo pokračovať najmä v podobe grantov, ktoré majú dopĺňať nové finančné nástroje ako napríklad Európsky fond pre strategické investície (EFSI).

Viac by sa mala podporovať medziregionálna spolupráca, najmä v oblasti infraštruktúry. Zástupcovia regiónov tiež žiadajú zjednodušenie systému kohéznej politiky, čo má uľahčiť prístup k eurofondom.

Celoeurópska podpora

„Množstvo podpisov pod deklaráciou, ako aj účasť mnohých zástupcov na jej odovzdávaní jasne dokazuje, že kohézna politika EÚ je nesmierne dôležitá pre všetky regióny,“ povedal Erwin Pröll.

Deklaráciu podporili zástupcovia zo 188 regiónov, čo predstavuje takmer tri štvrtiny celej populácie Únie.

„Je to jasná správa, že kohézna politika musí byť dostupná pre všetkých,“ vyhlásil Markku Markkula. „Výbor regiónov bude aj naďalej pracovať na jej posilnení a zjednodušení,“ doplnil.

Eurofondy aj pre Bratislavu

Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša by mala byť kohézna politika v budúcnosti „spravodlivejšia“.

„To znamená žiadne vylučovanie tých bohatších z eurofondov. Dnes môžeme eurofondy čerpať veľmi obmedzene. Snažíme sa, aby sme ich mohli plnoprávne čerpať ako všetci ostatní,“ vysvetlil pre TASR bratislavský župan.

Dôležitá je podľa neho aj podpora medziregionálnej spolupráce. „Týka sa to aj Bratislavskej župy, ktorá susedí s troma štátmi a viacerými regiónmi. Máme záujem v rámci tejto spolupráce budovať mosty na rieke Morave, mosty smerom do Maďarska a cyklotrasy,“ povedal Frešo.