Rehn: EÚ sa chce vyhnúť menovej vojne

Medzinárodný menový fond včera (24. januára) vydal upravený výhľad pre vývoj ekonomiky. Podobne ako iné inštitúcie zhoršil svoju predpoveď pre svetový rast z 3,6 % v októbri na 3,5 %. V roku 2014 však očakáva oživenie na úrovni 4,1 %. V eurozóne však musí dôjsť k pevnej obnove.

Šéfka fondu Christine Lagardeová počas vystúpenia na konferencii Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose uviedla, že zotavenie je príliš slabé a neistota príliš silná. Týka sa to pritom jednak eurozóny a zároveň Spojených štátov.

V prípade USA odporučila, aby z pohľadu konsolidácie radšej urobili kroky v strednodobom a nie v krátkodobom horizonte, ktoré by viedli k ďalším šokom.

Menová vojna

Odchádzajúci predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker pred pár dňami upozornil, že výmenný kurz eura, ktorý voči doláru od júla posilnil o 10 % a voči jenu o 20 %, je nebezpečne vysoký. Nízke tempo hospodárskeho rastu vedie k obavám, aby sa krajiny nepokúsili ekonomiku naštartovať devalváciou svojich mien.

Jedným z rizík pre obnovu ekonomiky je teda aj možná menová vojna. Olliho Rehna v Davose konfrontovali otázkou, či sa neobáva, že kroky ostatných centrálnych bánk nechajú Európu s nadhodnotenou menou, ktorá môže spomaliť prekonanie recesie.

„Nie som si istý, či teraz máme prisilné euro, ale určite nechceme menovú vojnu v podobe vzájomne konkurujúcich devalvácií, ktorá by mala negatívny vplyv na spoločnú menu,“ uviedol Rehn.

„Je dôležité, že sme mali relatívne stabilný výmenný kurz vďaka stabilite eura počas tejto krízy, pretože sme okrem finančnej a dlhovej krízy nepotrebovali ešte aj krízu výmenného kurzu,“ dodal.

Eurozóna v súčasnosti pracuje na stratégii, ako pomôcť zachraňovanému Írsku a Portugalsku nadobudnúť plný prístup na finančné trhy ešte tento rok. Zatiaľ nepadlo žiadne rozhodnutie, Európska komisia by podľa Rehna mala v marci predložiť návrhy ako ukončiť záchranné programy. Očakáva, že ministri rozhodnú do polovice apríla.

(EurActiv/Reuters)