Reinfeldta vyzvali, aby ukončil propagandu EÚ

Foto: www.mmisso.com

Správa, ktorá bola publikovaná začiatkom tohto týždňa vyvolala vo Švédsku značnú mediálnu pozornosť. Prostredníctvom miestneho denníka Dagens Nyheter uverejnila organizácia výpočet dôkazov svojich tvrdení, ktoré adresovala odchádzajúcej švédskej eurokomisárke pre komunikáciu Margot Wallströmovej.

Podobné správy tu už boli aj pred tým, analýza švédskeho think-tanku však kritizuje rozsah krokov EÚ a hlavne švédskej komisárky pre komunikáciu. Navyše si na to think tank vybral obdobie švédskeho predsedníctva, ktoré vyzýva, aby s touto situáciou niečo urobilo.

“EÚ chce v Európe viac integrácie a to napriek tomu, že Európania stále viac váhajú”, uvádza správa.

Autori, z ktorých jeden je bývalým asistentom euroskeptického poslanca EP Nilsa Lundgrena, tvrdia, že “EÚ každoročne minie niekoľko miliárd v rôznych informačných aktivitách”, ktoré majú cieľ získať medzi voličmi občanmi podporu pre projekt EÚ. Tieto aktivity sú podľa nich „z obsahového hľadiska zväčša nevyvážené“.

 “EÚ vytvorila svoje vlastné televízne kanály, rádiové siete a školenia pre novinárov. EÚ sa snaží kolonizovať občiansku spoločnosť a každý rok dáva podstatnú finančnú pomoc think tankom a organizáciám, ktoré zdieľajú víziu užšej európskej spolupráce.”

  • Komisárka odráža útok

V sobotu 26. júla autori správy napísali pre Dagens Nyheter článok, ktorý niesol názov “Milióny z daní idú na propagandu EÚ.”

Švédskeho premiéra Fredrika Reifeldta článok vyzýva, aby sa zasadil za reformu komunikačnej politiky EÚ a “jasne oddelil informácie a propagandu”.

V odpovedi na článok Komisárka Wallströmová v rovnakých novinách argumentovala, že think tank ponúkol “nekompletný, neprimerane zjednodušený a zaujatý obraz” práce jej samej a ďalších, ktorí pracujú v komunikačnej politike EÚ.

Švédska komisárka tvrdí, že aktivity EÚ v oblasti komunikácie boli „dvojstranným dialógom” medzi európskymi inštitúciami a európskymi občanmi. Odmietla tvrdenie, rozpočet komunikačného portfólia je nafúknutý a zle využívaný”.

 “Komunikácia v 27 krajinách v 23 jazykoch nie je zadarmo”, tvrdí Wallströmová, pričom dodáva, že na jedného obyvateľa je konečný rozpočet minimálny.

Vo svojom oficiálnom programe švédske predsedníctvo nespomína žiadne stratégie pre oblasť komunikácie, jedine uvádza, že predsedníctvo "má v pláne konať tak, aby bola Lisabonská zmluva uvedená do života v pozitívnom duchu.”