Renzi prehral referendum a odstúpi

referendum

Taliansky premiér Matteo Renzi. (AP Photo/Gregorio Borgia)

Optimizmus z výsledku rakúskych volieb narazil na svoje hranice v Taliansku. Tamojší voliči hlasovali v nedeľnom referende proti ústavnej reforme, ktorú navrhovala talianska vláda.

Premiér Matteo Renzi odstupuje z funkcie, v súlade s tým, čo avizoval ešte pred konaním plebiscitu.

„Veľa šťastia nám všetkým,“ Renzi vyhlásil pred novinármi na tlačovej konferencii zvolanej okolo polnoci.

Formálne podá svoju rezignáciu prezidentovi v poobedňajších hodinách po zasadaní vlády. Z funkcie odchádza po dva a pol roku v úrade.

Na čele Demokratickej strany nateraz zotrváva, hoci táto pozícia tiež nie je istá.

Renzi priznal svoju porážku po zverejnení exit pollov, v ktorých záporné hlasy prevažovali na kladnými v pomere približne 60:40. Účasť dosiahla 66 %, reformný návrhy neprešli v 17 z 20 talianskych regiónoch.

Podľa odstupujúceho premiéra mala ústavná reforma oklieštiť taliansku byrokraciu a zvýšiť konkurencieschopnosť krajiny.

Proti Renziho reformám vystupovali najmä populistické Hnutie 5 hviezd, krajne pravicová Liga Severu a bývalý premiér Silvio Berlusconi.

Hnutie 5 hviezd avizovalo záujem vypísať referendum o vystúpení z eurozóny, hovorí aj o odpise vládneho dlhu.

Prezident republiky Sergio Mattarella môže teraz buď vypísať nové voľby, alebo ustanoviť dočasnú úradnícku vládu. Prezident môže teoreticky Renziho rezignáciu odmietnuť a vyzvať ho na rekonštrukciu vlády.

Euro kleslo

Na porážku Renziho v referende zareagovali aj trhy. Kurz eura klesol oproti doláru na vyše 20-mesačné minimum. Výsledok by podľa niektorých analytikov mohol viesť k destabilizácii bankového sektora v krajine.

Výsledok referenda zastijhol krajinu v období veľmi krehkej ekonomiky a problémov bankového sektora s likviditou.

Kurz eura klesol v reakcii na vývoj v Taliansku zhruba o 1,4 % na 1,0505 USD/EUR. To bola najnižšia hodnota od marca minulého roka. Neskôr sa kurz eura čiastočne zotavil na 1,0539 USD/EUR.

Analytici sa obávajú, že prípadná ďalšia kríza v eurozóne môže stlačiť kurz eura až na 0,8000 USD/EUR. Kurz dolára totiž podporujú okrem iného aj očakávania, že americká centrálna banka na decembrovom zasadnutí zvýši úrokové sadzby a s ďalším zvyšovaním sa počíta aj na budúci rok.