Migrácia: Renzimu dochádza trpezlivosť so Slovenskom a spol.

Fico Renzi

Matteo Renzi, Jean-Claude Juncker, Robert Fico, zdroj: Európska rada

Dôvodom je podľa neho nedostatok solidarity v Európe v oblasti zvládania migrácie.

„Dávame Európe 20 miliárd eur (taliansky príspevok do 7-ročného rozpočetu EÚ- pozn. red), aby sme dostali späť 12 a ak nás Maďarsko, Česká republika a Slovensko chcú poučovať o migrantoch, nech je Taliansku dovolené povedať, že systém nefunguje“, povedal Renzi pre televíziu RAI 1.

Na otázku, či je pripravený použiť právo veta a potopiť rozpočet EÚ odpovedal: „Áno, určite.“

EÚ sa okrem rozpočtového rámca raz za 7 rokov musí dohodnúť aj na každoročnom operatívnom rozpočte EÚ. Tieto rokovania za členské štáty momentálne vedie slovenské predsedníctvo. Rozpočet na ok 2017 je aktuálne aj v Európskom parlamente.

Ak by nebol schválený, EÚ by fungovala v rozpočetovom provizóriu.

Nie je to prvýkrát, čo Renzi kritizuje krajiny strednej Európy za to, že pred utečencami buď zavreli svoje hranice alebo ich odmietli prijať na základe prerozdeľovacieho systému, prípadne oboje.

„Ak sa zavriete pred migrantami, môžete zabudnúť, že uvidíte peniaze z Talianska. Ak tam nepôjdu migranti, nepôjdu tam ani peniaze,“ dodal.

Podobné spájanie solidarity v migračnej kríze a finančnej pri čerpaní z európskeho rozpočetu vyslovili v minulosti už aj predstavitelia iných krajín.

Taliansko je ale zároveň v kolíznom kurze s inštitúciami EÚ kvôli svojmu vlastnému národnému rozpočtu, ktorý predpokladá v roku 2017 vyšší deficit ako sa od krajiny očakávalo v rámci rozpočtových pravidiel eurozóny.

Rím argumentuje výdavkami na migrantov a nákladmi spojenými s nedávnym zemetrasením, ktoré krajinu postihlo.

Taliansky minister financií Pier Carlo Padoan potvrdil, že krajina dostala od Európskej komisie list, v ktorom taliansku vládu žiada o vysvetlenia k rozpočtu.

Vysvetlenia sa majú týkať práve mimoriadnych výdavkov, povedal Padoan.

Do Talianska prišlo tento rok 155 tisíc ľudí. Záchytné centrá sú preplnené.

Len včera zachránila talianska pobrežná stráž 500 ľudí, 13 sa utopilo.

 

Čítajte aj: Taliani majú pocit, že EÚ sa na nich vykašlala.