Režisér Oleg Sencov dostane od europarlamentu Sacharovovu cenu, nominoval ho Eduard Kukan

Protest za prepustenie Sencova v Prahe. [EPA-EFE/Stepan Kranko]

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu dnes rozhodla o udelení Sacharovovej ceny za slobodu myslenia ukrajinskému režisérovi Olegovi Sencovovi. Jeho nomináciu na návrh poslanca Eduarda Kukana a jeho politickej strany EĽS dnes podporili predsedovia strán v Európskom parlamente.

Ukrajinský režisér Oleg Sentsov bol zadržaný 10. mája 2014 v Simferopolu na Kryme. Po tom, ako mu ruský aparát nanútil ruské občianstvo, bol režisér a odsúdený na 20 rokov väzenia na základe vykonštruovaných obvinení z teroristických činov proti ruskej „de facto“ správe Krymu.

Monitorovací orgán pre ľudské práva Amnesty International opísal súdny proces ako „nespravodlivý proces pred vojenským súdom”. Oleg Sentsov neuznal svoju vinu a 14. mája začal hladovku, ktorá trvala viac ako 145 dní.

Európsky parlament teraz jasne vyjadruje postoj voči ruskej okupácii Krymu a aktivistom, ktorí mali odvahu postaviť sa ruskej anexii.

Denník N: Režisér v ruskom väzení môže dostať Sacharovovu cenu, navrhol ho europoslanec Kukan

Ukrajinský režisér Oleg Sencov je nominovaný spolu s fotografom, ktorý zdokumentoval vojnové zločiny v Sýrii, či mimovládkami, čo zachraňujú utečencov v Stredozemnom mori.

„Sloboda myslenia je najhoršou nočnou morou pre všetkých diktátorov a pre všetky autoritárske režimy. Sloboda myslenia je zbraňou proti týmto režimom, ktoré  sa snažia o úplnú kontrolu svojich ľudí. Nesmieme dovoliť, aby sloboda a nádej zomreli v úplnom tichu,“ uviedol Michael Gahler, stály spravodajca Európskeho parlamentu pre Ukrajinu.

Podľa Gahlera sa Sencov stal hlasom 70 ďalších nevinných osôb, ktorí trpia v neľudských podmienkach v ruských väzniciach roztrúsených po celej Federácii.

„Tým, že sme mu udelili túto cenu, dáme najlepšie svedectvo o tom, že na to nie je zabudnuté,“ dodal europoslanec.

Slovenská nominácia

Ocenenie ukrajinského režiséra je cenné aj pre Slovenskú republiku. Jeho nomináciu do svojej politickej frakcie priniesol totiž slovenský europoslanec Eduard Kukan.

„Oleg Sencov je väzňom svedomia, čestný a nevinný človek, ktorý sa postavil proti ruskej okupácii Krymu. Za svoj postoj bol vzápätí odsúdený ruskými súdmi na dvadsať rokov väzenia, a to za obvinenia zo spáchania teroristických činov. EÚ odsúdila tento vykonštruovaný proces, ktorý popieral elementárne základy súdnych procesov a ktorý bol v rozpore s medzinárodným právom,” hovorí Eduard Kukan.

Podľa slovenského europoslanca sa podporou Olega Sentsova Európsky parlament postavil za zásady demokracie, ľudských práv a dôstojnosti, právneho štátu a slobody myslenia.

Okrem Sencova Európsky parlament do trojice nominovaných na toto ocenenie zahrnul tento rok aj 11 mimovládnych organizácii, ktoré pomáhajú zachraňovať životy v Stredozemnom mori a Nassera Zefzafiho, vodcu hnutia Hiraka, ktoré organizovalo masové protesty v regióne Rif v Maroku a boj proti korupcii, útlaku a zneužívaniu moci.

Oleg Sencov sa stal prvým európskym laureátom Sacharovovej ceny za ostatných desať rokov a prvým laureátom z Ukrajiny. Cena bude udelená na decembrovom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte