Rodiny Kuciaka a Galiziovej podporujú Rumunku za hlavnú europrokurátorku

Laura Codruța Kövesiová, v Bukurešti, marec 2019. [Robert Ghement/EPA/EFE]

Otvorený list rodín Jána Kuciaka a Daphne Caruanovej Galiziovej žiada Radu EÚ, aby na pozíciu hlavnej európskej prokurátorky podporila Lauru Kövesiovú.

Rodiny zavraždených novinárov poslali otvorený list generálnemu tajomníkovi Rady EÚ Jeppe Tranholm-Mikkelsenovi. V Rade EÚ sa v európskom rozhodovacom procese stretávajú zástupcovia vlád členských štátov.

List dostala v kópii aj eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová, šéf výboru Európskeho parlamentu pre spravodlivosť, vnútorné veci a občianske práva, Claude Moraes a šéfka parlamentného výboru pre kontrolu rozpočtu Ingeborg Grässle.

„Kolaps právneho štátu v našich krajinách, na Malte a na Slovensku viedol k vraždám členov našich rodín Daphne Caruanovej Galiziovej and Jána Kuciaka. Rovnaké zlyhania teraz ohrozujú integritu vyšetrovaní ich vrážd.“

Rodiny píšu, že pri vymenovaní prvého hlavného európskeho prokurátora musí Rada urobiť voľbu, ktorá dá inštitúcii zmysel. Novo vznikajúci európsky orgán (EPPO) bude vyšetrovať zneužívanie európskych financií alebo cezhraničných podvodov s DPH.

List vyzýva členské štáty, aby vybrali „najodvážnejšiu a najlepšiu kandidátku na túto pozíciu, ženu ktorá je rovnakého razenia ako Daphne a Ján: Laura Codruta Kövesiová“.

„Pani Kövesiová je najkvalifikovanejšia kandidátka a ukázala, že je ochotná vzniesť obvinenie aj vtedy, keď všetky ostatné inštitúcie v členskom štáte zlyhali, čo je test, ktorým žiadny iný kandidát neprešiel.“

Európsky parlament si za svoju preferovanú kandidátku vybral bývalú rumunskú hlavnú protikorupčnú prokurátorku Kövesiovú už dávnejšie. Momentálne sa ju snaží pretlačiť v rokovaniach s Radou EÚ, ktorá ale podporuje francúzskeho kandidáta Jeana-Francoisa Bohnerta.

Tajani vyzval rumunskú vládu, aby nebránila kandidatúre Kövesiovej

Predseda Európskeho parlamentu vyzval v rumunské vládne orgány, aby prestali brániť kandidatúre Laury Kövesiovej na post šéfky Európskej prokuratúry. Rovnaké stanovisko vyjadrila aj Európska komisia.

Podľa rodín už EÚ nemôže predpokladať, že štáty budú samé garantovať vládu zákona a boj proti korupcii.

„Vieme, že kandidatúry sa stávajú žetónmi v hre o politickom vyjednávaní medzi členskými štátmi, no pranie špinavých peňazí a korupcia národných autorít sú vážnou záležitosťou cezhraničnej bezpečnosti, ktoré nemôžu byť predmetom politického kompromisu.“

Výber iného kandidáta ako pani Kövesiová bude signalizovať európskym občanom, že EÚ dáva prednosť falošnému pocit harmónie nad ochranou základných práv, píšu ďalej v liste. Naopak, keby bola zvolená, „dalo by to signál, že nie je priestor na kompromis v smrteľnom boji proti korupcii.“

Kövesiovú najlepšie vyhodnotil aj nezávislý panel expertov.

„Má našu podporu a dúfame, že s vami môžeme tiež rátať. Budeme vďační, ak by ste mohli tento list posunúť predsedníctvu Rade.“ Rotujúce predsedníctvo momentálne zastáva Rumunsko, ktorého vláda robí všetko preto, aby Kövesiová zvolená nebola a prijíma kroky, ktoré oslabujú tamojší systém boja proti korupcii.