Rok 2010 v titulkoch …

Iniciačný proces slovenského komisára

Na sklonku roka 2009 vláda Roberta Fica potvrdila už tušené rozhodnutie nominovať do končiacej prvej Barrosovej komisie na uvoľnené miesto Jána Figeľa kariérneho diplomata Maroša Šefčoviča, ktorý dovtedy viedol Stále zastúpenie SR v pri EÚ. V novej Komisii poveril jej predseda Šefčoviča agendou medziinštitucionálnych vzťahov a administratívou a súčasne podpredsedníckou funkciou kolégia eurokomisárov. Všetko to takmer stroskotalo na híringu v Európskom parlamente:

Grécke hospodárske mýty a finančné tragédie

Gréci sa koncom roka 2009 priznali, že všetko je úplne inak. Revidované štatistiky hospodárstva ukázali, že krajina vykazovala nižší deficit než bol skutočný. To, čo spočiatku vyzeralo ako problém kreatívneho účtovníctva jedného štátu sa stalo nočnou morou pre celú šestnásťčlennú eurozónu.

Slovensko Grécku: Nezodpovedným ani cent

Keď sa Ficova vláda v máji zaviazala k poskytnutiu bilaterálneho úveru na pomoc Grécku a poskytnutie garancie v rámci eurovalu bolo jasné, že schválenie na národnej úrovni bude záležať na výsledkoch júnových parlamentných volieb. Nová vláda na čele s Ivetou Radičovou pomoc Grécku poskytnúť odmietla, vytvorenie eurovalu však nezablokovala, hoci podmienky pre Slovensko nepovažovala za spravodlivé.

Valí sa kríza cez eurozónu

Keďže grécka kríza ovplyvnila stav periférnych ekonomík v eurozóne, lídri rozhodli o vytvorení dočasného stabilizačného mechanizmu pre prípad, že by potrebovali pomoc aj ďalšie krajiny. Prvým klientom sa stalo Írsko, za ďalších kandidátov označujú Portugalcov a Španielov. Liek na krízu v eurozóne lídri hľadali dokopy na siedmich summitoch. Ďalším krokom v snahe o upokojenie nervóznych je vytvorenie stáleho protikrízového mechanizmus platného od roku 2013 a to aj za cenu zmeny Lisabonskej zmluvy. 

Kde o desať rokov?

Lisabonská stratégia prijatá v roku 2000 mala z Európskej únie za desať rokov urobiť najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku sveta. Nestalo sa tak. Na jar 2010 prijali novú desaťročnú stratégiu Európa 2020 zameranú na päť hlavných oblastí: vedu a výskum, vzdelávanie, chudobu, klimatické zmeny a vzdelávanie.

Nové tváre

Európa si musela privyknúť na dvoch ľudí, akých predtým nemala. Herman Van Rompuy, belgický stály predseda Európskej rady a Britka Catherine Ashtonová na čele zahraničnej politiky EÚ možno neoslnili, ale väčšina pozorovateľov sa zhoduje, že aj pri nedostatku teatrálnosti sú v každodenných rokovaniach v zákulisí zručnými negociátormi.

Únia expanduje … na Západ

Pod vplyvom finančného krachu si to Island znovu zvážil svoje integračné ambície. Špecifická v mnohých ohľadoch, stala sa táto krajina omnoho prítomnejšia v správach v kontinentálnej Európe – aj vďaka svojej sopke, ktorá paralyzovala leteckú dopravu, mediálnym zákonom inšpirovaným aj príbehom Wikileaks a snahou súdiť premiéra za krízu.

Náročný pôrod eurodiplomacie

Celý rok sa niesol v znamení budovania Európskej služby pre vonkajšiu činnosť ako jedinečného útvaru sui generis, ktorý na svete nemá obdobu. Dnes sú už známe mená jej najvyšších úradíkov aj väčšiny šéfov misií. Predchádzali tomu ale ostré rokovania s Európskym parlamentom a členskými štátmi.

Príbeh nechcenej dane

Bankovú daň či poplatok si každá krajina vykladá inak. Či už z hľadiska jej účelu alebo toho, na ktoré banky sa má vlastne vzťahovať. Jedni si ňou chcú prilepšovať do rozpočtu, iné vytvoriť poistku pre prípad ďalšej finančnej krízy. Kým Nemci chcú zdaňovať len svoje banky, Briti domáce, ale aj pobočky zahraničných. Ďalšie otázniky visia nad tým, či je lepšia daň z finančných transakcií alebo aktivít.

Slovensko a EÚ

Viacero európskych tém rezonovalo v roku 2009 aj na domácej scéne, prekvapivo aj v predvolebnej kampani pred voľbami do Národnej rady SR.  Popri gréckej pôžičke, či eurovale to boli nové pravidlá hospodárskeho riadenia a pomoc z fondu solidarity po ničivých povodniach. EurActiv.sk sa v špeciálnej analýze venoval prítomnosti EÚ vo volebných programoch politických strán a neskôr ich presahu do programového vyhlásenia vlády.