Rokovania o brexite: Londýn aj Brusel pritvrdzujú

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit, Michel Barnier (Zdroj: EK)

„V momente, keď bude Spojené kráľovstvo pripravené, mali by sa začať rokovania – hodiny tikajú,“ vyhlásil hlavný vyjednávač EÚ pre brexit, Michel Barnier. Včera v Bruseli zároveň predstavil konkrétne negociačné usmernenia Európskej komisie pre rokovania o brexite.

Britská premiérka Theresa Mayová rovnako včera uviedla, že najdôležitejšou úlohou kohokoľvek, kto po voľbách povedie Britániu, bude dosiahnuť v súvislosti s brexitom „pre Spojené kráľovstvo najlepšiu možnú dohodu”.

Detailné usmernenia EÚ pre brexit

Európska komisia už zaslala Rade EÚ odporúčanie na začatie rokovaní so Spojeným kráľovstvom podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy. Toto odporúčanie obsahuje detailný návrh usmernení pre rokovania s Londýnom.

8 technických usmernení sa týka ochrany postavenia a práv občanov, zásad finančného vyrovnania, otázky tovarov a spolupráce v administratívnej, právnej a súdnej oblasti, Severného Írska, Cypru, odporúčania týkajúce sa privilégií a imunity, a ďalších administratívnych záležitostí.

Michel Barnier zopakoval, že prioritou rozhodovaní budú práva občanov, finančné vyrovnanie a dohoda o hraničnom režime, najmä v Írsku. Práve hroziacej “tvrdej hranici” medzi Írskom a Severným Írskom sľúbil hlavný vyjednávač venovať osobitnú pozornosť. Írsko sa chystá kvôli tomu navštívi budúci týždeň.

Hlavný vyjednávač EÚ rovnako avizoval citeľné dôsledky brexitu a pripomenul, že ukončenie 43-ročného britského členstva v spoločenstve bude zložité. „Tí, čo tvrdia opak, klamú,” povedal.

Briti v predvolebnej kampani

Britská premiérka Theresa Mayová včera obvinila niektorých predstaviteľov Európskej únie z toho, že sa vyhrážajú Londýnu, pričom si želajú zlyhanie rokovaní o tzv. brexite a snažia sa zmanipulovať predčasné parlamentné voľby v Británii.

„V Bruseli sú niektorí ľudia, ktorí si neželajú, aby boli tieto rokovania úspešné,” uviedla Mayová. Britská premiérka sa takto vyjadrila po návšteve kráľovnej Alžbety II., ktorú dnes v Buckinghamskom paláci požiadala o súhlas s rozpustením parlamentu.

Kroky Bruselu mali byť podľa nej „úmyselne načasované tak, aby ovplyvnili výsledok parlamentných volieb, ktoré sa budú konať 8. júna,” poznamenala Mayová.

Rozhodnutie o rozpustení Dolnej snemovne vstúpilo do platnosti už včera v noci – presne minútu po polnoci miestneho času. Rozpustením parlamentu sa tiež oficiálne začala predvolebná kampaň.

Reciprocita

EÚ bude od Británie vyžadovať vynútiteľné práva a garancie pre občanov, ktorí tam žijú a pracujú. Rovnaké zásady majú platiť pre Britov žijúcich v EÚ. Ich počet sa v súčasnosti odhaduje na štyri a pol milióna. Zásady sa ale dotknú aj ďalších, najmä tých, ktorí v minulosti v Británii pracovali a vznikol im tak nárok na starobný dôchodok.

Pri finančnom vyrovnaní Barnier zdôraznil, že bude jediný konečný účet. „Nie je to trest, ani daň za odchod, iba vyrovnanie účtov,” vyhlásil, no celkovú sumu nešpecifikoval. Údajne má však pozostávať z britských príspevkov do rozpočtu, Európskej centrálnej a Európskej investičnej banky a do ďalších fondov a agentúr EÚ. Zároveň sa suma bude ešte meniť v závislosti od finančných rozhodnutí, ktoré budú v rámci EÚ prijaté až do dňa brexitu.

Michel Barnier predpokladá, že dostatočný pokrok v rokovaniach by mohli obe strany dosiahnuť na jeseň 2017. Potom by EÚ mohla začať rokovať s Londýnom o nastavení vzťahov po brexite. Plán EÚ počíta s uzavretím finálnej dohody v októbri 2018.

Dátum skutočného brexitu bol stanovený na 29. marca 2019, ak sa dovtedy Európska rada jednomyseľne nerozhodne o predĺžení dvojročného rokovacieho obdobia. Obdobie medzi októbrom 2018 a marcom 2019 by malo slúžiť na ratifikáciu vyrokovanej dohody oboma stranami.