Rokovania o budúcoročnom rozpočte začnú odznova

Rokovania medzi Európskou komisiou, Európskym parlamentom a členskými štátmi boli prerušené ešte minulý týždeň pre veľké názorové rozdiely medzi krajinami o tom, ako vyrovnať výpadky tento a budúci rok. Pokračovať mali včera za prítomnosti ministrov financií, avšak poslanci sa na stretnutí nakoniec odmietli zúčastniť a bolo teda zrušené.

„Vyjednávači Európskeho parlamentu sa na stretnutí s Radou ohľadom rozpočtu na rok 2013 naplánovaného na dnes večer (13. novembra) nezúčastnia, pretože medzi členskými štátmi nie je dohoda o dodatočnom rozpočte na tento rok. Tieto fondy sú pre EÚ nevyhnutné, aby bola schopná plniť svoje právne povinnosti, a teda splatiť účty za dodané tovary, prácu a služby,“ píše sa v stanovisku predsedu Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Predseda parlamentného výboru pre rozpočet Alain Lamassoure tiež uviedol, že vzhľadom na neschopnosť členských štátov nájsť riešenie problému za rok 2013, Európsky parlament nemôže pokračovať v rokovaniach o rozpočte na rok 2013.

Komisia má nedostatok zdrojov na splatenie faktúr aj za prioritné oblasti vo vzdelávaní, podporu mladých a výskumu. Predložila teda nápravný rozpočet, v ktorom členské štáty žiadala o ďalšie príspevky, pričom poukázala na to, že chýba zhruba 9 miliárd eur. Podľa Schultza by sa o tejto sume nemalo ani diskutovať.

Exekutíva po zlyhaní rokovaní, teraz musí predložiť nový návrh budúcoročného rozpočtu a vyjednávania začnú odznovu. Ak napriek tomu nedôjde k dohode, nastane rozpočtové provizórium, v rámci ktorého bude EÚ môcť každý mesiac minúť dvanástinu tohtoročného rozpočtu.

Slovenský minister financií Peter Kažimír podľa TASR upozornil, že ak nebude Komisia schopná zaplatiť existujúce záväzky, vážne by to ohrozilo fiškálne ciele na Slovensku, lebo by to mohlo viesť k zvýšeniu deficitu. "Na jednej strane sme urgovaní Európskou komisiou, že nečerpáme eurofondy. A ak ich čerpáme, tak nie je schopná ich v konkrétnom čase preplatiť," upozornil.

Európsky parlament sa spolupodieľa na príprave 65 legislatívnych textov, ktoré tvoria základ nového rozpočtu. Avšak pokiaľ ide o konkrétne sumy na jednotlivé kapitoly plnú moc rozhodovať majú lídri EÚ.

Ohrozená dohoda o viacročnom rozpočte do roku 2020

Minister pripustil, že problémy pri rokovaniach o budúcoročnom rozpočte sa môžu prejaviť aj budúci týždeň na mimoriadnom summite o viacročnom rozpočte do roku 2020. "Nedohoda na rozpočte na budúci rok by zakladala nedohodu na ďalšie programovacie obdobie od roku 2014 do roku 2020. Kto chce mať negatívne postoje a blokovať dohodu, ten sa hrá s ohňom," zdôraznil Kažimír.

Európski lídri sa stretnutú 22. – 23 novembra a budú sa snažiť dospieť k dohode o sedemročnom rozpočte. Komisia vlani predložila návrh v objeme 1025 miliárd eur. Súčasný počíta s 976 miliardami eur. Nemenovaný diplomat však upozornil, že diskusii dominujú hlasy siedmich či ôsmich čistých prispievateľov a cyperské predsedníctvo slepo nasleduje ich požiadavky. Pre britskú hrozbu veta Cyprus navrhol zníženie navrhovaného rozpočtu o 50 miliárd naprieč všetkými kapitolami.

Francúzsky EurActiv uvádza, že van Rompuy navrhne dokonca ešte výraznejšie škrty, aby tak uspokojil Nemecko, ktoré podporuje rozpočet okolo 960 miliárd eur, čo je približne 1 % HDP EÚ.

Parlament podporuje „Priateľov kohézie“

Paralelne s udalosťami v Bruseli prebiehalo stretnutie skupiny krajín, ktorá bráni výdavky na kohéznu politiku. Zúčastnili sa ho lídri Bulharska, Chorvátska, Cypru, Českej republiky, Estónska, Grécka, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Malty, Poľska, Portugalska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Španielska.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vyhlásil, že hoci je myšlienka znižovania rozpočtu EÚ v niektorých krajinách populárna, môže by kontraproduktívna z pohľadu stimulovania ekonomiky a tvorby pracovných miest. Stretnutie spoločne organizovali poľský premiér Donald Tusk a portugalský predseda vlády Pedro Passos Coelho. Zdôraznili, že kohézna politika EÚ podporujúca menej rozvinuté regióny môže byť najlepšou politikou v čase krízy, keď je v súlade s princípmi lepšieho míňania.

Na stretnutí sa zúčastnil aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý poukázal, že kohézna politika znamená rast a investície v EÚ. Zároveň dodal, že dúfa, že tieto argumenty budú vypočuté na budúcotýždňovom summite a že členské štáty dospejú k dohode o viacročnom rozpočte, ktorý by potom odobril Európsky parlament.

(EurActiv/TASR)