Rokovania o novom rozpočtovom rámci naberajú na intenzite

Ministri členských štátov zodpovední za európske záležitosti budú v pondelok prerokovávať 48-stranový podklad pre vyjednávania o viacročnom finančnom rámci pre rozpočet EÚ na obdobie 2014 – 2020. Podľa predbežných záverov zrejme dôjde k celkovému zníženiu návrhu Európskej komisie z júna 2011. Ten počíta s celkovým objemom 1,025 bilióna eur.

Cyperské predsedníctvo chce svižný priebeh diskusií, ktoré sa zamerajú na smerovanie výdavkov. Ministrov vyzvalo, aby svoje vystúpenia skrátili na tri minúty.

Zatiaľ sa nehovorí o sumách na jednotlivé politiky, tie predložia koncom októbra. Európski lídri budú o rozpočte na najvyššej úrovni rokovať počas špeciálneho summitu 22. – 23. novembra.

Podľa nemenovaného diplomata 15 krajín trvá na tom, že znižovanie celkového rozpočtu má ísť naprieč všetkými politikami. Takýto postoj zastáva aj Slovensko.

Na druhej strane napríklad Francúzsko, Španielsko a Írsko sú proti znižovaniu v Spoločnej poľnohospodárskej politike, kým nové členské štáty, Španielsko, Írsko, Belgicko a Luxembursko sú proti škrtom v kohéznej politike.

„Ťažko sa dá v najbližších 2 – 3 mesiacoch predstaviť konsenzus,“ uviedol nemenovaný diplomat. Veľkou otázkou sú aj rabaty, ako ten, ktorý v roku 1984 vyjednala Margaret Thatcherová pre Veľkú Britániu.

Podobnú „zľavu“ z príspevkov do rozpočtu má okrem Spojeného kráľovstva aj Holandsko, Nemecko a Švédsko. Rabaty sa počítajú podľa osobitných vzorcov, po novom by malo ísť o pevné sumy, čo dotknuté krajiny považujú za nevýhodné.

V rámci nových zdrojov do rozpočtu EÚ je nepravdepodobné, že na európskej úrovni bude zavedená daň z finančných transakcií. V súčasnosti sa skúma možnosť využiť posilnenú spoluprácu medzi menšou skupinou členských štátov.

Ďalšie kroky:

  • Koniec roka 2012 – očakávané uzavretie vyjednávaní o rozpočte na obdobie 2014 – 2020.