Rokovania o TTIP prežijú aj brexit, tvrdí eurokomisárka

Cecilia Malmströmová, zdroj: Európska komisia

Rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) pokračujú aj po referende o brexite.

Veď Briti ešte neodišli…

Komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová potvrdila, že tím vyjednávačov EÚ v nich zastupuje celú Úniu, vrátane Británie, ktorá bude členom ešte minimálne dva roky.

„S brexitom je spojených mnoho nejasností,“ uznala Malmströmová. „V tejto chvíli aj v najbližšej budúcnosti však platí, že Veľká Británia je členom Európskej únie, a my vyjednávame za všetkých 28 členov,“ vysvetlila.

Koniec nádejí?

Rozhodnutie Spojeného kráľovstva, ako druhej najväčšej ekonomiky v Európe, vystúpiť z Únie podľa mnohých obchodných expertov znamená koniec nádejí, že sa transatlantická zmluva podpíše ešte tento rok.

„Predstaviť si, že sa TTIP uzavrie do konca roka bolo ťažké vždy. Teraz je to takmer nemožné,“ povedala pre portál Politico bývalá zástupkyňa americkej vlády zodpovedná za obchod Susan Schabová.

Ešte za Obamu

Na stredajšom stretnutí Atlantickej rady vo Washingtone však eurokomisárka vyhlásila že negociátori na oboch stranách pracujú s jasným cieľom.

„Urobíme všetko preto, aby sme v nasledujúcich mesiacoch spravili čo najväčší pokrok. Ak to bude možné, dohodu uzavrieme ešte predtým, ako Barack Obama opustí svoj úrad,“ povedala Malmströmová  „Toto je plán A, ktorý sa nezmenil ani po referende v Británii,“ doplnila.

Rokovania by sa tento rok mali úspešne uzavrieť aj podľa veľvyslanca EÚ v Spojených štátoch, Davida O’Sullivana. „Potom to už bude na Veľkej Británii, aby sa rozhodla, aký druh obchodného vzťahu s USA chce,“ povedal.

14. kolo v Bruseli

Vo Washingtone sa stretla aj s terajším zástupcom americkej vlády zodpovedným za obchod Michaelom Fromanom kvôli prípravám na 14. kolo rokovaní o TTIP, ktoré sa začína 11. júla v Bruseli.

Malmströmová tiež potvrdila, že na vyjednávaniach sa naďalej budú zúčastňovať aj britský zástupcovia, o ktorých povedala, že „nepracujú pre Veľkú Britániu, ale pre Európsku úniu a teda zostávajú v tíme“.