Rómovia postavili EK a Paríž do priamej konfrontácie

Aj po summite EÚ, ktorý sa konal 16. septembra je podľa svedkov jediným lídrom, ktorý plne podporuje francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho s politikou cieleného vyhosťovania Rómov taliansky premiér Silvio Berlusconi.

Podľa konzervatívneho premiéra Veľkej Brutánie Davida Camerona boli lídri počas pracovného obeda svedkami „živej výmeny názorov“ medzi Sakozym a predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom.

Agentúra Reuters cituje nemenovaného diplomata, ktorý situáciu pri stole opísal nasledovne: „José Manuel Barroso vystúpil a povedal, že nie je spokojný so situáciou vo Francúzsku. Sarkozy reagoval veľmi ostro.“

Francúzsko rozčúlilo predovšetkým to, že komisárka zodpovedná za spravodlivosť, vnútorné veci a občianstvo Viviane Redingová oznámila, že Komisia začne proti Parížu procedúru pre porušenie zmlúv (infringement) ako aj jej prirovnanie súčasnej situácie vo Francúzsku k druhej svetovej vojne.

Na tlačovej konferencii po summite francúzsky prezident konštatoval, že „všetci lídri boli šokovaní nehoráznymi slovami podpredsedníčky Redingovej“.

Uviedol tiež, že Barroso sa od Redingovej komentárov úplne dištancoval. „Nechcem živiť polemiku. Pani Redingová sa ospravedlnila za svoje hlboko urážajúce slová. Nechajme to tam“, povedal Sarkozy. Komisárka sa síce za svoju analógiu s druhou svetovou vojnou ospravedlnila, no za svojou kritikou francúzskej politiky si naďalej stojí, v čom ju podporil aj Barroso.

David Cameron sa vyjadril, že „Komisia by mala opatrnejšie voliť svoje slová a hovoriť s rešpektom.“ Dodal ale, že berie na vedomie, že komisárka svoj komentár vzala späť a za predpokladu, že zvolí správny jazyk, má Komisia právo komentovať spôsob implementácie európskeho práva.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová rovnako kritizoval výber slov, ktorý zvolila Redingová, keď povedala, že jej tón a slová boli nevhodné. „Nemyslím si, že komisárka by mala rozprávať spôsobom, ktorým zahanbuje svojich kolegov“. Merkelová však podľa dostupných informácií nepodporila Sarkozyho v podstate problému a odmietla úvahy o tom, že by Nemecko chcelo nasledovať francúzsky príklad.

Záverom summitu je výzva lídrov Európskej komisii pre vypracovanie stratégie pre riešenie situácie Rómov. Kľúčovými bodmi stratégie budú zamestnanosť a vzdelávanie tohto etnika.

„Zatiaľ nemáme riešenie, ale likvidácia táborov nie je odpoveď," povedal rumunský prezident Trajan Basescu. Upozornil na to, že pri Rómoch nemôže ísť o klasické sociálne opatrenia pre zraniteľné skupiny, ale treba zohľadniť, že ide o „nomádov“. Bulharský premiér Bojko Borrisov vyhlásil, že jeho krajina sa nechce do kontroverzie medzi Sarkozym a predsedom Komisie nijako zapojiť.

Bulharský premiér podľa vlastných slov súhlasí s návrhom maďarského kolegu Viktora Orbána, podľa ktorého treba dať peniaze na integráciou rómskej menšiny vládam, nie mimovládnym organizáciám“. Priamej otázke, či je to preto, lebo považuje rómskej mimovládky za skorumpované sa vyhol.

Podľa svedkov bolo rozčarovanie prezidenta Sarkozyho na obede za zatvorenými dverami počuť až na chodbu. Podľa jedného diplomata, s ktorým hovoril a EurActiv a ktorý si neželá byť menovaný bol Sarkozy „prichytený so spustenými nohavicami (ohľadne likvidácie rómskych táborov) a teraz sa snaží zvaliť vinu na niekoho iného“.

Problémom sa pre Sarkozyho stalo najmä to, že na verejnosť unikla interná smernica, ktorá naznačuje, že rezort vnútra vydal pokyn sústrediť sa pri represívnych opatreniach špeciálne na Rómov.