Royal má medzery v znalostiach medzinárodnej politiky

Kráka správa:

Rivalmi v tejto debate boli Ségolène Royal a dva bývalí ministri Laurent Fabius a Dominique Strauss-Kahn. Venovali sa otázkam, akými sú vstup Turecka do EÚ, vzťah Francúzska s USA, budúcnosť Európy, či vojna v Iraku. Jedná sa o poslednú televíznu debatu pred definitívnou voľbou jediného prezidentského kandidáta socialistickej strany, ktorá sa bude konať budúci týždeň, 16. novembra. Na všetky tri televízne diskusie sa mohli kandidáti pripraviť, keďže vopred obdržali zoznam diskutovaných tém. Diváci sa teda nestali svedkami žiadnej spontánnej reakcie.

Najväčšiu šancu na zvolenie má pravdepodobne Ségolène Royal so 44% hlasov socialistických voličov. Royal v súčasnej dobe predsedá regionálnej rade Poitou-Charentes. Na druhom mieste v obľúbenosti medzi socialistickými voličmi sa podľa prieskumu z minulého štvrtka umiestnil Strauss-Kahn, bývalý minister financií, s 39%. Laurent Fabius, bývalí premiér, získal len 11%.

Na otázku vstupu Turecka do EÚ Royal odpovedala, že by vo chvíli, keď táto krajina splní všetky podmienky, nechala samotných Francúzov rozhodnúť prostredníctvom referenda.  Strauss-Kahn vyjadril domnienku, že je turecké členstvo nevyhnutnosťou pre budúcnosť únie, ale až potom, čo splní všetky kritériá, ktoré mu boli stanovené. To je podľa neho možné očakávať v horizonte 15 rokov. Laurent Fabius sa vyslovil pre privilegované partnerstvo.

V otázkach týkajúcich sa medzinárodnej politiky Ségolène Royal ukázala len rámcové znalosti, zatiaľ čo jej rivali sú v tejto oblasti pomerne dobre informovaní. Čo sa týka vzťahov USA a Francúzska, všetci traja kandidáti vyjadrili presvedčenie, že sú na veľmi dobrej úrovni. USA ostávajú jedným z hlavných partnerov Francúzska, ktoré si však ponecháva nezávislosť v politickom rozhodovaní. I napriek tomu ale Royal kritizovala Bushovu administratívu za koncept preventívnej vojny. Vyhla sa otázke stiahnutia amerických jednotiek z Iraku, ale domnieva sa, že akýkoľvek posun v demokratizácii tejto krajiny bude úspechom vyvažujúcim všetky úsilia.

Proti socialistickému kandidátovi vystúpi v prezidentských voľbách 22. apríla 2007 za gaullistickú stranu UMP Nicolas Sarkozy, jeho kandidatúra bude potvrdená na začiatku budúceho roku. Ďalším kandidátom bude napríklad líder extrémnej pravice Jean Marie Le Pen, ktorý sa vo voľbách 2002 dostal až do druhého kola.

Jacques Chirac vyhlásil, že už nebude kandidovať. Jeho druhé volebné obdobie končí v polovici mája 2007. Druhé kolo prezidentských volieb, ak bude potrebné, je určené na 6. mája 2007.