Rozhodnutie o misii v EÚ v Gruzínsku sa blíži

Akékoľvek rozhodnutie predĺžiť mandát misie EÚ v Gruzínsku bude musieť byť koordinované s Organizáciou spojených národov, povedal Richard Howitt. Britský labouristický europoslanec, ktorý sa  EP venuje otázkam zahraničných vecí a rozširovania to uviedol po návrate delegácie EP z Gruzínska.

Návšteva sa uskutočnila týždeň po tom, čo ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauser predpovedal, že Rusko by malo ďalšou vojenskou operáciou proti Gruzínsku „dokončiť prácu“ toto leto.

Podľa Howitta Tbilisi tlačí na EÚ, aby robila viac pokiaľ ide o Abcházsko a Severné Osetsko. „Je jasné, že Gruzínci chcú, aby misia pokračovala a expandovala. Niektorí mi povedali, že ich ideálnym scenárom by bolo, aby Európania prišli so zbraňami a prebojovali si cestu do Abcházska a Južného Osetska, čo sa nikdy nestane“, povedal Howitt. Ako vysvetlil europoslanec, formálny mandát EUMM vyprší v septembri. Jednou z úloh parlamentnej delegácie bolo zistiť či ej predĺženie misie žiaduce.

Argumentom za predĺženie misie je, že pozorovatelia môžu objektívne reportovať prepuknutie násilia čím pôsobia na tých, ktorí by chceli znovu oživiť konflikt.  Na druhej strane, nie je možné, aby EÚ vyslala pozorovateľov do všetkých problematických miest na svete.

„Mojím odkazom pre Gruzíncov je, aby nerobili z policajnej misie alfu a omegu vzťahov s EÚ, pretože by mohli nezvratne vyslať nesprávny signál Rusom“, povedal Howitt.

„Gruzínci by sa mali sústrediť na takmer päť miliárd dolárov vo finančných záväzkoch Európy a medzinárodného spoločenstva a na vytvorenie nového vzťahu s EÚ v rámci východného partnerstva, čo je oveľa silnejší záväzok k budúcemu mieru a stabilite tejto krajiny než osud jednej špecifickej misie“, tvrdí Howit.

Keďže misia OSN v Abcházsku má výhodu hliadkovania vo vnútri regiónu, čo pozorovatelia EÚ nemôžu, Howitt navrhuje pragmatické riešenie.

„Je možno menej dôležité, kto robí prácu, pokiaľ je spravená. Ak to vie misia OSN urobiť, možno to misia EÚ robiť nemusí“, pokračuje a poznamenáva, že EÚ sa môže rozhodnúť, že misiu nepredĺži.

Howitt ale zároveň varuje, že ak bude Rusko v Bezpečnostnej rade vetovať rezolúciu o predĺžení mandátu misie OSN, EÚ by si svoj tím mala na mieste ponechať, keďže OSN sa bude rozhodovať už v júni, ešte pred tým, než rozhodnutie prijme EÚ.