Rozhovor: Európske voľby sú o domácej politike

„Kandidátky zostavujú národné, prípadne regionálne strany. Takže tí, ktorí chcú na kandidátke dobré miesto, majú dôvod udržiavať dobré vzťahy s domovskými politickými stranami, čo je prirodzené“, hovorí v rozhovore pre EurActiv Sebastian Kurpas, analytik Centre for European Policy Studies (CEPS) v Bruseli.  

Problémom je, že zvolení europoslanci nemajú dosť motivácie udržiavať takéto dobré vzťahy, keď už sú raz v úrade, hovorí Kurpas. „Môžete byť veľmi úspešný poslanec Európskeho parlamentu a tvrdo pracovať na európskej úrovni, to ale v konečnom dôsledku nemusí byť určujúce pre miesto na kandidátke“.

Absencia „európskej verejnej sféry“ so spoločnou identitou, kultúrou a médiami bola často označovaná za príčinu nedostatku európskeho ducha vo volebných kampaniach do EP. Ako hovorí profesor Cees Van Eijk z univerzity v Notthinghame, tento fakt spravil z európskych volieb „druhoradé národné voľby“.

Výsledok európskych volieb je preto aj ťažko predvídateľný. „Verejnú mienku máte rôznu vo všetkých 27 krajinách a ľudia majú tendenciu robiť rozhodnutia viac na základe národných, než európskych otázok“, vysvetľuje Kurpas. „Na to, aby ste vedeli odhadnúť výsledok, je potrebné pozrieť sa bližšie na 27 národných diskusií“.

Ako jedno z možných východísk Kurpas navrhuje systém, v ktorom by sa určitý počet europoslancov volil priamo, bez toho, aby sa museli dostať na kandidátku národných strán. Takýto postup, tvrdí Kurpas, by povzbudil „kampaň založenú na úspechoch jednotlivca a jeho plánoch na európskej úrovni“.

Analytik priznáva, že v krátkodobom časovom horizonte toto nie je reálne a navrhuje pre takúto súťaž vyčleniť len limitovaný počet mandátov.


Celý rozhovor so Sebastianom Kurpasom z CEPS v anglickom jazyku nájdete na tejto linke