Rozhovory o Brexite sú pre škótsku premiérku „frustrujúce“

Nicola Sturgeon a Jean-Claude Juncker. AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

V pondelok sa britská premiérka Theresa May stretla zo zástupcami regionálnych vlád Severného Írska, Škótska a Walesu. „Značná časť stretnutia bola pre mňa veľmi frustrujúca“, vyhlásila Nicola Sturgeon, ktorá vedie škótsku vládu.

„O postoji britskej vlády k vyjednávaniam s EÚ neviem o nič viac, než som vedela pred stretnutím“, povedala pre Sky News. Varovala, že ak by malo Škótsko v dôsledku Brexitu stratiť prístup na jednotný trh, uskutoční druhé referendum o nezávislosti.

Sturgeon tvrdí, že chce byť „racionálna“, no zároveň varovala: „Nebudem len tak stáť a prizerať sa, ako je Škótsko vrhnuté do priepasti tvrdého Brexitu.“

Theresa May lídrom na minulotýždňovom summite oznámila, že formálne rozhovory o vystúpení krajiny z EÚ začnú na budúci rok v marci. Jediným známym detailom je, že bude trvať na možnosti obmedziť imigráciu. Z reakcií ostatých krajín Únie vyplýva, že to bude znamenať odchod Británie z jednotného trhu.

Jednotná pozícia?

Hovorkyňa britskej premiérky pred časom odmietla myšlienku špeciálnych podmienok dohodnutých pre Škótsko. „Jednotná pozícia Spojeného kráľovstva je nevyhnutná pre záujmy Spojeného kráľovstva ako celku. Musíme si byť istí, že nevytvárame bariéry obchodu v rámci Spojeného kráľovstva.“

Keď sa šéfka škótskej pokúsila nájsť podporu pre samostatné podmienky počas návštevy v Bruseli, hovorkyňa varovala pred krokmi, ktoré „podkopávajú“ britskú stratégiu.

„Nemôžem podkopať niečo, čo neexistuje. Nezdá sa mi, že by existovala britská stratégia“, reagovala Sturgeonová.

„Gigantická výzva“

Šéf waleskej vlády Carwyn Jones odmietol ideu separátnej dohody pre Škótsko, tiež však tlačí na zachovanie prístupu na jednotný trh. „veľkosť výzvy je skutočne gigantická. Nik nevie žiadne detaily o tom, čo sa stane.“

Zástupcovia Severného Írska, Škótska aj Walesu žiadajú, aby o plánoch vlády hlasovali aj regionálne parlamenty.

Mayová odmieta nechať  britský parlament hlasovať o veci skôr, ako formálne spustí mechanizmus Článku 50 Zmluvy o fungovaní EÚ, čím začne dvojročný proces odchodu. Poslanci však budú pravdepodobne rozhodovať o finálnej dohode.

Po pondelňajšom stretnutí s regionálnymi vládami Mayová vyhlásila: „Krajina bude čeliť mimoriadne dôležitému vyjednávaniu a je nevyhnutné, aby administratívy s prevedenými kompetenciami prispeli svojou časťou k tomu, aby to fungovalo.“

Na pondelňajších rokovaniach sa za Severné Írsko zúčastnili prvá ministerka Arlene Foster, a zástupca prvej ministerky Martin McGuiness. V provincii, ktorá hlasovala väčšinovo za zotrvanie v EÚ, podobne ako Škótsko, sa obávajú dôsledkov obnovenia hranice medzi severnou a južnou časťou ostrova. Popri hospodárstve – mnoho obyvateľov Severného Írska dochádza na juh za prácou, vývoz produktov do Írskej republiky je dôležitý pre miestne poľnohospodárstvo – by to mohlo ohroziť aj krehký mierový proces.