Rozpad eurozóny je živou témou

Zdroj: REGIERUNGonline/Bergmann

Francúzsko a Nemecko vedú za posledné mesiace intenzívne konzultácie „na všetkých úrovniach“ o možnosti vzniku oklieštenej eurozóny, povedal v Bruseli vysokopostavený euroúradník agentúre Reuters pod podmienkou anonymity.

„Musíme byť veľmi opatrní, no pravdou je, že potrebujeme vytvoriť presný zoznam tých, ktorí nechcú byť súčasťou klubu ako aj tých, ktorí jednoducho nemôžu byť jeho súčasťou,“ povedal zdroj.

Diskusie vysokopostavených úradníkov v Paríži, Berlíne a Bruseli zvyšujú pravdepodobnosť, že jedna alebo viac krajín eurozónu opustí, zatiaľ čo zostávajúce jadro sa bude snažiť o užšiu ekonomickú integráciu vrátane daňovej a fiškálnej politiky.

O takomto vývoji sa zatiaľ podľa zdroja, s ktorým hovoril Reuters, diskutovalo na „intelektuálnej úrovni“, no neposunul sa do operačných alebo technických diskusií.

Taliansko v kríze

Zatiaľ čo sa Grécko snaží postaviť dočasnú vládu, výnosy talianskych dlhopisov dosiahli hranicu 7 %, pri ktorej je už podľa odborníkov financovanie štátneho dlhu neudržateľné. Trhy znervózňuje aj to, že Berlusconi preferuje predčasné voľby pred vytvorením vlády národnej jednoty. Eurozóna zatiaľ nemá v pláne Taliansko zachraňovať. Dočasný euroval, alebo EFSF, by nebol schopný pokryť sumu 326 miliárd eur, ktoré musí Taliansko splatiť v nasledujúcich 12 mesiacoch.

Krajiny eurozóny sa do veľkej miery spoliehajú na to, že Taliansko podporí Európska centrálna banka. ECB včera agresívne nakupovala talianske dlhopisy najmä so splatnosťou 2 a 10 rokov, aby zastavila rast výnosov. Intervencia ale znížila iba výnosy dlhopisov so splatnosťou 10 rokov z 7,25 % z 7,46 %.

Výročie pádu Berlínskeho múru

V jednom zo svojich najdramatickejších príhovorov od vypuknutia krízy eurozóny pred dvoma rokmi nemecká kancelárka Merkelová v stredu uviedla, že je najvyšší čas, aby Európa dosiahla „prelom“ v zmenách svojich zakladajúcich pravidiel.

Na konferencii organizovanej pri príležitosti 22. výročia pádu Berlínskeho múru Merkelová priznala, že situácia v Európe sa stala „nepríjemnou“.

„Komunita, ktorá hovorí, že bez ohľadu na to, čo sa deje vo zvyšku sveta, nikdy viac nemôže zmeniť svoje základné pravidlá, nemôže prežiť. Som o tom presvedčená,“ uviedla. „Pretože svet sa tak veľmi mení, musíme sa pripraviť reagovať na výzvy. To bude znamenať viac Európy, nie menej Európy.“

Agentúra Bloomberg citovala vedúceho predstaviteľa strany CDU, podľa ktorého Merkelovej strana iniciuje krok, ktorý umožní členom eurozóny vystúpiť z tohto klubu.

„Tento podnet prejde, som si tým istý,“ povedal včera večer Norbert Barthle, člen rozpočtového výboru nemeckého parlamentu. „Akejkoľvek krajine, ktorá sama chce opustiť euro, by sa v tom nemalo brániť.“

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy ale trvá na tom, že eurozóna zostane nedotknutá.

„Cieľom je udržať eurozónu pohromade, so všetkými 17 účastníkmi na palube,“ uviedol počas stredajšej návštevy Švajčiarska, kde sa stretol s prezidentkou Micheline Calmy-Reyová.

Taktiež predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v Berlíne varoval pred finančnými nákladmi rozpadu Únie.

„Ak by došlo k rozpadu eurozóny alebo Európskej únie, náklady sa odhadujú až na 50 % HDP v počiatočnej fáze. Odhaduje sa, že HDP Nemecka by zaznamenalo pokles o 3 % a stratilo by milión pracovných miest, ak by sa eurozóna zmrštila na niekoľko kľúčových členských krajín,“ uviedol Barroso.

Priznal, že Únia potrebuje generálnu rekonštrukciu a dokonca zmeny v zakladajúcich zmluvách. Tvrdo však vystúpil proti dvojrýchlostnej Európe.

„V nadchádzajúcich diskusiách týkajúcich sa prehĺbenia európskej integrácie, vrátane možných zmien zmlúv o Európskej únii, Komisia bude vytrvalo presadzovať svoju rolu garanta záujmov spoločného európskeho prospechu, všeobecného záujmu Európy, samozrejme, vrátane záujmu všetkých našich členských štátov. A budeme obraňovať integritu jednotného trhu a integritu jednotnej meny.“

Dodal: „EÚ ako celok a eurozóna patria spolu a nemali by sa oddeľovať.“

Pozície

Podľa podpredsedu írskej vlády Eamona Gilmoreho rozpad eurozóny nehrozí. Pre štátnu televíziu RTÉ uviedol: „Nemyslíme si, že k tomu dôjde, pretože v Európe existuje silné presvedčenie, že euro bude pokračovať a prijmú sa všetky nevyhnutné kroky.“

Na otázku, či odmietanie prípravy náhradného plánu nevystavuje Írsko nebezpečenstvu, Gilmore reagoval, že práve diskusie o tejto možnosti by mohli zvýšiť pravdepodobnosť zániku eura.

„Nedáme samých seba nahovoriť na situáciu rozpadu eura. Veríme, že takáto situácia nevznikne,“ dodal.

Bývalý nemecký minister zahraničia Joschka Fischer, dlhodobý zástanca európskej integrácie, v rozhovore pre noviny Die Zeit uviedol, že dvadsaťsedemčlenná EÚ je príliš ťažkopádna a je čas premyslieť vytvorenie menšej skupiny schopnej presadiť potrebné reformy.

„Nanešťastie, zabudnime na EÚ s 27 členmi,“ povedal. „Nemyslím si, že týchto 27 štátov niekdy príde s akýmikoľvek zmysluplnými reformami.“

„To čo teraz potrebujeme je desaťbodový plán pre Európu, pre politickú úniu,“ dodal Fischer s tým, že Európa bude v budúcnosti smerovať k „transferovej únii“, v ktorej budú bohatšie národy poskytovať pomoc tým menej prosperujúcim.

Portál Eurointelligence poukázal na rastúci rozptyl, španielskych a francúzskych bondov. Upozornil, že ani pákový efekt záchranného fondu EÚ nebude schopný zastaviť šíriacu sa nákazu.

„Najnovšie „komplexné riešenie“ eurozóny včera skolabovalo, rovnako ako všetky predchádzajúce rýchle opravy. Teraz sme v kríze dosiahli bod zlomu, keď si eurozóna v priebehu niekoľkých dní bude musieť vybrať medzi monetarizáciou dlhu, ktorá je bez politického záväzku k fiškálnej únii neuskutočniteľná, a rozpadom. Druhá situácia nastane, ak sa nepríjme žiadne rozhodnutie.“