Rozpočet EÚ: Merkelová kritizuje Londýn aj Paríž

Európski lídri budú 22.-23. novembra diskutovať o rozpočtovom rámci EÚ na roky 2014-2020. Viaceré krajiny už pohrozili vetom, ak nebudú splnené ich požiadavky.

V stredu premiér David Cameron v britskom parlamente potvrdil, že je pripravený v prípade potreby návrh rozpočtu vetovať. Rovnako pohrozilo Francúzsko, ktorému sa nepáčia navrhované škrty v poľnohospodárskej politike.

Cyperské predsedníctvo predložilo pred pár dňami kompromisný návrh rozpočtu, ktorý počítal so sumou o 50 miliárd nižšou, než akú žiadala Európska komisia. Najväčší prispievatelia však napriek tomu nie sú spokojní. Británia žiada úplné zmrazenie výdavkov.

Nemecká kancelárka Angela Merkel včera počas návštevy Írska vyhlásila: „Nechcem hádzať na stôl ďalšie vetá, nepomáha to hľadaniu riešenia.“ V januári preberie Dublin rotujúce predsedníctvo od Cypru.

Budúci týždeň navštívi britského premiéra, ktorý sa dostal pod veľký tlak eurospektickej skupiny poslancov vlastnej strany. Podľa nich nie je premiér dostatočne dôrazný v presadzovaní rozpočtových škrtov na európskej úrovni.

Samé veto

Okrem Francúzska a Británie pohrozili vetovaním návrhu aj Dáni. Ako druhý najväčší prispievateľ a hlavu chcú získať rabat. Podobnú „zľavu“ na príspevku do spoločného rozpočtu má už od roku 1984 Británia, ako aj Nemecko, Švédsko, Holandsko a Rakúsko.

Na opačnom konci barikády sú čistí príjemcovia pomoci z EÚ, najmä nové členské krajiny. Každé obmedzenie rozpočtu a rabat môžu pre nich znamenať menej peňazí v regionálnej pomoci.

Camerona tlačia vlastní

V stredu zaznamenal britský premiér svoju prvú porážku v parlamente. Proti vládnemu návrhu pozície na rokovania o rozpočte EÚ sa nepostavili len opoziční labouristi, ale aj euroskeptickí rebeli z jeho vlastnej konzervatívnej strany. Podľa nich má byť premiér tvrdší.

Britský premiér David Cameron vo štvrtok v Londýne vyhlásil, že počúvne parlament a je pripravený použiť veto. Dodal však, že Británia má už teraz v rokovaniach o eurorozpočte tvrdý postoj, keď požaduje jeho zmrazenie. Znamenalo by to, že rozpočet EÚ nemôže rásť rýchlejšie, než inflácia.

„Samozrejme, parlament budem pozorne počúvať, musí nám však byť absolútne jasné, že táto vláda už zastáva najtvrdší postoj voči rozpočtu EÚ spomedzi všetkých vlád v histórii tejto krajiny“, povedal Cameron novinárom.

„Ak nedostaneme niečo, čo budem považovať za dobrú dohodu pre Britániu, nebudem váhať vetovať viacročný finančný balík.“

Ďalšie kroky

  • 20. november: o rozpočte na roky 2014-2020 bude diskutovať Rada pre všeobecné záležitosti
  • 22.-23. november: rokovania sa prenesú na najvyššiu úroveň lídrov EÚ