Rozpočtové pravidlá budú platiť rovnako aj pre Francúzov, sľúbil Moscovici

„Človek nemôže pochopiť, že kandidujete na portfólio, v ktorom ste pred šiestimi mesiacmi zlyhali,“ povedal včera na úvod grilovania Pierra Moscoviciho v Európskom parlamente Alain Lamassoure (UMP/EPP).

Kredibilitu francúzskeho kandidáta pri presadzovaní Paktu stability včera spochybnilo viacero poslancov. Moscovici však rázne odmietol úvahy o tom, že v novej Komisii bude obhajovať národné záujmy.

Francúzske ministerstvo financií v stredu oznámilo, že ani nasledujúci rok krajina nebude schopná dodržať rozpočtové pravidlá únie. Už v roku 2013 pritom žiadali, aby trojpercentný deficit verených financií nemuseli rešpektovať ďalšie 2 roky.

Moscovici stál na čele rezortu financií až do apríla tohto roku. Vyhlásil, že predtým ako sa ujal ministerstva, smerovalo Francúzsko ku schodku vyše 5,5 %. Prítomných ubezpečoval, že rovnaký prístup bude platiť pre veľké aj malé krajiny.

„Ak sa voči Francúzsku spustí procedúra nadmerného deficitu, tak ju budem bez zaváhania presadzovať. […] Môžete sa na mňa spoľahnúť, že budem spravodlivý a nestranný arbiter,“ uisťoval Moscovici.

Niektorí socialistickí poslanci jeho nomináciu vnímali ako príležitosť na postupné zmierňovanie úsporných opatrení. „Nie som v pozícii vyslanca krajiny alebo politickej strany,“ dodal designovaný komisár.

Väčšiu zhovievavosť voči krajinám, ktoré neplnia zásady Paktu stability, žiada Strana európskych socialistov od letného stretnutia jej lídrov v Paríži, na ktorom sa zúčastnil aj slovenský premiér Robert Fico.

Pravidlá vs. flexibilita

V ďalšom priebehu vypočutia sa Moscovici striedavo prikláňal k obhajovaniu pravidiel na jednej strane a k flexibilite pri ich výklade na druhej.

Podľa neho sú rozpočtové pravidlá inteligentné a „berú do úvahy situáciu v každej krajine“. Povedal, že Francúzi doteraz vždy postupovali v ich medziach. O tom, či bude Paríž za vyšší schodok rozpočtu niesť následky, rozhodne celá Komisia a nie jediná vláda.

„Flexibilita nie je o zmene a nie je ani nespútaná,“ povedal Moscovici a dodal, že aj Nemecko sa z pozície európskeho pacienta stávalo najsilnejšou ekonomikou kontinentu v priebehu desiatich rokov.

Odborníci predpokladajú, že potvrdenie Moscoviciho na poste eurokomisára bude aj po jeho vystúpení v EP jedno z najkomplikovanejších.