Rumuni budú Únii predsedať v roku 2019, logo už dávno majú

Rumunské predsednícke logo predstavili v tichosti. [Flickr/Romania2019.eu/EURACTIV]

Charakteristický symbol predsedníctva predstavili v tichosti už minulý rok, a to na škole študenta – autora víťazného návrhu. Rozpočet na všetky aktivity ale Bukurešť zverejní až po ukončení svojho mandátu.

Podobne ako Slovensko v roku 2016 sa na svoje prvé predsedníctvo v Rade Európskej únie intenzívne pripravuje aj Rumunsko. Na rozdiel od Bratislavy ho však nebude organizovať len v hlavnom meste, ale krajinu chcú Rumuni predstaviť celú.

Bez pompéznych slávností predstavili aj svoje predsednícke logo – kombináciu rumunskej a európskej vlajky s vlčou hlavou, a to omnoho skôr, ako býva medzi krajinami zvykom.

Rumunsko preberie predsedníctvo v rade Európskej únie už v januári. Rumuni sa počas šiestich mesiacov chcú zamerať na rast, bezpečnosť, európskych susedov, no veľa budeme počuť aj o regiónoch, vrátane rozvoja Dunajskej stratégie, ktorá by mala vplyv aj na Slovensko.

A hoci si krajina v ostatnom období vďaka odsúdeniam za korupciu na tých najvyšších miestach vylepšila imidž, spomalenie trendu a silný muž v pozadí sociálnodemokratickej vládnej strany, pripomína Bruselu praktiky Jarosława Kaczyńského.

Timmermans nalieha na Rumunsko, aby sa nevydalo „zlou cestou“

Podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, včera vyzval Rumunsko, aby sa nevydalo „nesprávnym smerom“ a neprijalo kontroverzné súdne reformy. Zmienil sa aj o procese proti hlavnej prokurátorke.

Rozpočet až po záverečnej

Rumunsko chce ukázať, že predsedníctvo zvládne „profesionálne a zodpovedne“, uviedol pre EURACTIV.sk delegovaný minister pre európske záležitosti Victor Negrescu. Rumunská vláda ale podľa neho na rozdiel od zaužívaných zvyklostí nepredstaví svoj rozpočet.

„Rumunsko je pripravené alokovať také množstvo zdrojov, aké bude potrebné na zabezpečenie úspešného predsedníctva,“ uviedol. Výsledky hospodárenia a investície pred a počas šiestich mesiacov predsedníctva by mali byť prezentované až po jeho ukončení.

„Niektoré predsedníctva prezentujú čísla vopred a tie sa potom nezhodujú s tým, čo je skutočnosťou na konci obdobia“. Delegovaný minister a bývalý europoslanec však potvrdil, že pôjde o porovnateľný rozpočet, ako to bolo v prípade posledných predsedníctiev.

Rumunsko ako jediné z Únie presídli ambasádu do Jeruzalema

Rumunská vláda bude nasledovať Spojené štáty a svoju ambasádu v Izraeli presťahuje do Jeruzalema. Uviedol to včera (19. apríla) líder vládnej Sociálnodemokratickej strany PSD.

Mnohé aktivity po celej krajine, ktoré vláda na budúci polrok plánuje organizovať, sú pod paľbou kritiky práve v súvislosti s ich financovaním. „Nemyslíme si, že predsedníctvo naprieč Rumunskom navýši náš rozpočet. Sme presvedčení, že sa rozpočet stane efektívnejším,“ vysvetľuje Negrescu.

Pripomína, že predsedníctva pred finančnou krízou mali tendenciu zapojiť mnohé mestá a atrakcie v krajinách. Obmedzenie sa na jedno mesto, podobne, ako to bolo v prípade Slovenska, malo za cieľ znížiť náklady.

„Vraciame sa k tomu, čo zvykla byť tradícia,“ dodáva minister.

Turistická atrakcia

Predstavovanie deviatej najrozľahlejšej krajiny Európskej únie sa zdá byť jedným z najdôležitejších cieľov rumunského predsedníctva a šesť mesiacov chcú na to Rumuni plne využiť. Administratíva verí, že so 17 medzinárodne prepojenými letiskami nebude mať problém zabezpečovať príchody delegátov aj do tých najodľahlejších častí krajiny. Každý rumunský kraj je totiž od jedného z letísk dostupný do hodiny.

„Sme si istí, že turizmus v krajine bude počas šiestich mesiacov predsedníctva rozkvitať. Plánujeme krajinu propagovať a organizovať aj mnohé informačné cesty pre novinárov,“ povedal rumunský minister pre turizmus Bogdan Gheorghe Trif.

Medzi priority v turistickom priemysle počas predsedníctva bude patriť jeho digitalizácia a zdieľaná ekonomika, vysvetlila štátna tajomníčka ministerstva turizmu Cristina Ionela Tărteațăová.

„Tieto priority sú prepojené a rovnako vďaka nim chceme pokračovať v rozvoji konceptu smart cities,“ dodala Tărteațăová.

Rumunsko sa obáva "dvojrýchlostnej Európy"

Podpredseda Komisie Frans Timmermans si včera v rumunskom Senáte vypočul obavy z myšlienky „dvojrýchlostnej Európy“.

Aj summit Európskej únie, ktorý má symbolicky zavŕšiť pôsobenie súčasnej Európskej komisie a jej predsedu Jeana-Clauda Junckera a bude sa konať v polmiliónovom meste Sibiu, by mal byť podľa Victora Negrescua snahou priblížiť sa občanom.

„Chceme, aby Rumuni boli súčasťou predsedníctva. Naše predsedníctvo nepatrí ministrovi ani vláde, ale patrí im,“ doplnil minister.

Logo bez fanfár

Hoci nie je štandardom predstavovať predsednícke logo príliš skoro pred začiatkom mandátu členskej krajiny pre to, aby sa nezatienili napríklad komunikačné aktivity prebiehajúceho predsedníctva, Bukurešť sa aj v tejto oblasti poponáhľala.

Logo 15-ročného Ioana Dobrinescua zvíťazilo v konkurencií ďalších 18 finalistov. Do hlasovania sa zapojilo viac ako 10 tisíc Rumunov. Návrh totiž prepája históriu so súčasnosťou a zobrazuje silného a dynamického vlka. Ten je súčasťou histórie väčšiny európskych národov a samotné Rumunsko je známe najpočetnejšou populáciou vlkov na kontinente.

„Podľa mňa musí byť Európska únia sebaistá, presne tak ako vlk,“ vysvetľoval deviatak počas preberania ocenenia ešte minulý rok.

„Chceli sme to urobiť takýmto spôsobom, pretože sme si všimli, že logá a mottá predchádzajúcich predsedníctiev sú terčom mnohých komentárov aj kritiky. Chceli sme to mať jednoducho za sebou,“ priznal minister pre európske záležitosti a pripomenul aj praktické výhody, ako skorá príprava prezentačných a iných materiálov.

Slovensko má posledný polrok na predsednícke prípravy

Od januára riadi prácu Rady EÚ nové predsednícke trio. Holandsko vystrieda v lete Slovensko, trio zakončí Malta.

Štyri priority

Rumunské predsedníctvo má jasno už aj vo svojich prioritách. Ministerstvo zahraničných vecí do jeho prípravy v 17 pracovných skupinách zapojilo stovky odborníkov.

Štyri oblasti, ktoré si vláda vybrala sa budú dotýkať udržateľného rasu, kohézie, kompetetívnosti a prepojenia, ďalej bezpečnej Európy, zahraničných vzťahov EÚ, najmä s Balkánom a krajinami Východného partnerstva, a v neposlednom rade aj spoločných európskych hodnôt. Práve tie chce predsedníctvo pripomínať a na základe zmlúv rozpracovať aj koncept „ľudskej dôstojnosti“.

Z pohľadu Slovenska bude významným zámerom spolupráca na mikro a makro regionálnej úrovni. Bukurešť má ambíciu rozšíriť spoluprácu napríklad medzi 14 krajinami európskeho povodia Dunaja.

Podľa rumunskej vlády nie je v oblasti prepravy osôb, ale najmä tovarov obrovský potenciál rieky dostatočne využívaný. Pripomína tiež, že ak sa Rumunsko stane súčasťou Schengenu – čo sa pravdepodobne nestane ani na budúci rok napriek tomu, že kritériá podobne ako Bulharsko už splnilo – jeden z najväčších prístavov Constanța by mohol konkurovať svojou kapacitou aj Rotterdamu, či Antverpám.

Rumunsko prijme takmer 2000 utečencov z Grécka a Talianska

Krajina kvóty odmietla, no utečencov prijíma. V počtoch je rekordérom spomedzi “nových” členských krajín.

Politická situácia v krajine, ktorá sa na šesťmesačnú misiu pripravuje, je ale napätá a mnohí európski kritici ju prirovnávajú k Poľsku. Hoci sa na európsku protikorupčnú mapu zapísalao Rumunsko najmä vďaka procesom a platným odsúdeniam za korupciu politikov na najvyššej úrovni, trend upadá.

Liviu Dragnea, líder vládnej Sociálnodemokratickej strany, ktorý bol v roku 2015 odsúdený za volebné podvody, nemohol nastúpiť na premiérske kreslo. Len pred vyše mesiacom ho za zneužitie úradu, vrátane vytvárania falošných pracovných miest pre členov jeho strany, odsúdil tribunál na tri a pol roka odňatia slobody. Naďalej však ostáva vedúcou osobnosťou strany aj Dolnej komory parlamentu.

Jedna z najvýznamnejších prokurátoriek, ktorá bola zodpovedná za úspešné protikorupčné procesy voči najvyššie postaveným osobám, Laura Codruta Kövesi, však po odvolaní Najvyšším súdom prišla o post. Práve Dragneaov tlak mal za týmto rozhodnutím stáť, pričom sa prezidentovi Klausovi Iohannisovi vyhrážal, že ak rozhodnutie nepodpíše, navrhne jeho odvolanie.

Toto konanie rozprúdilo intenzívnu diskusiu nielen doma. Voči spomaleniu protikorupčných opatrení už Bukurešť varovala aj Európska komisia. Predsedníctvo, počas ktorého má prebehnúť brexit, celoeurópske voľby do Europarlamentu, ale aj tvorba novej päťročnej agendy Komisie, bude preto pod bruselským drobnohľadom.